Podzielenie majątku po zawarciu intercyzy

Pytanie:

"Mam podpisaną z mężem intercyzę. Teraz mamy zamiar dokonać podziału majątku. Mąż obiecał mi, że inwestycja jaką teraz prowadzi po podpisaniu ze mną intercyzy będzie moją własnością i w ten sposób mnie spłaci z majątku. Jak się zabezpieczyć przed ewentualnym oszustwem z jego strony? Czy podpisać u notariusza wiążące oświadczenie, z którego wynikałoby jasno, że inwestycja jaką prowadzi będzie przekazana na moją rzecz? Intercyza została zawarta w 2004 roku w marcu, po czym mieliśmy wraz z mężem dokonać podziału majątku. Firma, którą prowadzi mąż na własne nazwisko jest nadal wspólna, jest to nasz dorobek, jednak teraz mąż inwestuje już na swoje konto z naszych wspólnych pieniędzy, a mnie ma spłacić ze wspólnego majątku w formie wybudowania stacji auto-gazu, która na pewno będzie przynosić dochody. Nakłady jakie poniesie będą pochodziły z dotychczasowej jego działalności jaką prowadził i nadal prowadzi, tzn. z naszych wspólnych jeszcze pieniędzy. W takim wypadku proszę mi odpowiedzieć, czy będzie lepiej jeśli poczekam z podziałem majątku do czasu wybudowania i przekazania na moja rzecz takiej stacji?"

Odpowiedź prawnika: Podzielenie majątku po zawarciu intercyzy

Zakładamy, iż w przedstawionym stanie faktycznym poprzez podpisanie intercyzy Państwo wyłączyli wspólność ustawową, czego skutkiem jest powstanie między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej. A skoro tak, to zastosowanie będzie mieć tu art. 51 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym w razie umownego wyłączenia wspólności każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później; zarządza i rozporządza swoim majątkiem samodzielnie (rozdzielność majątkowa). Od tego momentu staliście się Państwo współwłaścicielami majątku małżeńskiego. Zgodnie natomiast z art. 46 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do podziału majątku, który był objęty wspólnością ustawową, stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku. Podział majątku wspólnego może nastąpić w każdym czasie. Podział majątku wspólnego może nastąpić na mocy umowy bądź na mocy orzeczenia sądu. Wydaniu takiego orzeczenia służy postępowanie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami. Z opisanego stanu faktycznego wynika jednak raczej, iż Państwo jesteście skłonni dokonać takiego podziału w drodze umowy. Umowa co do zasady nie wymaga szczególnej formy. Należy jednak pamiętać, iż jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość, umowa powinna być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego. Umowny podział majątku wspólnego może objąć cały ten majątek lub być ograniczony do jego części. Zawierając umowę strony w zasadzie mają pełną swobodę w wyborze sposobu podziału majątku wspólnego. Umowa jest nieważna tylko wówczas, gdy sposób dokonanego podziału narusza ograniczenia ustawowe albo gdy umowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, np. rażąco krzywdzi jedno z małżonków. Dzieląc umownie majątek wspólny strony powinny w zasadzie jednocześnie dokonać między sobą rozliczeń z tytułu roszczeń powstałych zarówno w czasie trwania wspólności ustawowej jak i powstałych w okresie między ustaniem wspólności a podziałem majątku. W doktrynie przyjmuje się, iż brak w umowie zastrzeżenia, że rozliczenia te zostaną przeprowadzone później, pozbawia strony możliwości ich dochodzenia. Proszę nadto pamiętać, iż podział majątku wspólnego obejmuje tylko aktywa, nie podlegają mu zatem nie spłacone długi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika