Poinformowanie zakładu pracy o zarzutach

Pytanie:

"Do Prokuratury Okręgowej złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstw przez ojca mojej żony z: art.190 i 216 wobec mojej osoby oraz art.207, 208, 211 wobec mojej córeczki. Chcę o tym fakcie powiadomić pracodawcę zatrudniającego ojca żony. Czy w świetle prawa mogę przesłać takie informacje do zakładu pracy? "

Odpowiedź prawnika: Poinformowanie zakładu pracy o zarzutach

Prawo przewiduje obowiązek zawiadomienia przez właściwy organ zakładu pracy (państwowego lub społecznego) o ukończeniu postępowania jak i o wszczęciu postępowania jeżeli wymaga tego ważny interes publiczny. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania ma znaczenie z punktu widzenia włączenia go do toczącego się postępowania. Spełnia także walor wychowawczy. Oczywiście adresatem tego zawiadomienia jest zwierzchnik pracownika i ewentualne powiadomienie innych pracowników zakładu, zależy wyłącznie od jego decyzji. Należy skłaniać się ku temu, aby informowanie dotyczyło tylko tych przypadków, kiedy zarzut ma znaczenie dla ewentualnego wszczęcia postępowania dyscyplinarnego lub służbowego oraz kiedy zarzut wpływa na zdolność do wykonywania określonej funkcji lub piastowania stanowiska, np. związanego z odpowiedzialnością materialną. Obowiązek ten powstaje dopiero z chwilą wszczęcia postępowania – a więc z chwilą przedstawienia osobie podejrzewanej zarzutów.


Należy zwrócić uwagę na to, iż podanie do wiadomości informacji nieprawdziwych, które polegają na oskarżeniu kogoś o popełnienie przestępstwa, zarzucenie czegoś danej osobie może być uznane za pomówienie. Konsekwencją takiego działania może być poniżenie pomawianego w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności


Konieczne jest także wskazanie, iż okoliczność złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie jest jednoznaczna z jego popełnieniem. Organ postępowania przygotowawczego w postępowaniu przygotowawczym na podstawie przeprowadzonych dowodów ustali czy zostało popełnione przestępstwo i czy zostanie wniesiony do sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzewanemu. Z przedstawionego stany jednoznacznie nie wynika, ale jeżeli nie wydano jeszcze postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego – formalnie nie toczy się ono jeszcze.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika