Pojazd wolnobieżny - Czy można jeździć po drogach? Czy wymaga rejestracji i ubezpieczenia?

Pytanie:

"Zakupiłem skuter elektryczny o małej mocy. Jego maksymalna prędkość to 25km/h i jest to fabrycznie zagwarantowane, iż szybciej nie może pojechać. Skuter nie wydaje głośnych odgłosów. Czy można takim pojazdem jeździć po drogach publicznych, tak jak rowerem? Czy taki pojazd podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC? Czy podlega rejestracji w Urzędzie Miasta? "

Odpowiedź prawnika: Pojazd wolnobieżny - Czy można jeździć po drogach? Czy wymaga rejestracji i ubezpieczenia?

Co to jest pojazd wolnobieżny?

Pojazd wolnobieżny według definicji z ustawy Prawo u Ruchu Drogowym to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Pojazd wolnobieżny na drodze publicznej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pojazd wolnobieżny nie jest wyłączony spod ruchu po drodze publicznej. Zatem nie ma przeszkód w poruszaniu się po takiej drodze, tak jak rowerem.

Należy jednak wziąć pod uwagę art. 2 punkt 3 ust. Prawa o Ruchu Drogowym, który stanowi, iż na autostradzie oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, dopuszcza się do ruchu pojazdy samochodowe, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h.

W związku z tym, pojazd wolnobieżny (którego prędkość maksymalna wynosi 25 km/h) nie może poruszać się po autostradzie. Jednak po innych drogach mogą poruszać się jakiekolwiek pojazdy silnikowe, chyba że znaki drogowe ograniczają ten ruch.

Ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (jakim również jest pojazd wolnobieżny) jest obowiązany do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego pojazdu. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy. Jednak posiadacz pojazdów wolnobieżnych, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym, może zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, jednak nie mniejszy niż 3 miesiące. Jest to tzw. umowa ubezpieczenia krótkoterminowego.

Rejestracja pojazdu wolnobieżnego

Zgodnie z art. 71 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, rejestracji, a na tej podstawie dopuszczeniem do ruchu, podlega pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej, motorower lub przyczepa. Pojazd samochodowy, to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Pojazd wolnobieżny porusza się z prędkością nieprzekraczającą 25 km/h. Zatem zgodnie z art. 71 ust. 3, pojazd wolnobieżny nie podlega rejestracji (o ile nie wchodzi w skład kolejki turystycznej) i jest dopuszczony do ruchu, jeśli odpowiada warunkom technicznym określonym w art. 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Czy poruszanie się pojazdem wolnobieżnym wymaga prawa jazdy?

Do prowadzenie pojazdów wolnobieżnych na drogach publicznych, wystarczy prawo jazdy kategorii B.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2022-02-16 10:31:19

    Witam mam problem tego typu diagnosta nie chce podbic przeglądu ponieważ traktor przekracza 2,5 m ale nie przekracza 3m

  • Darek 2022-01-20 11:02:14

    Panie Prawniku chciałbym zauważać, że zgodnie z definicją zawartą w przepisach RD motorower nie jest pojazdem silnikowym tak wiec nie może być pojazdem wolnobieżnym. Przepisy RD wyraźnie określają definicję motoroweru.

  • Tadeusz B. 2019-03-19 18:40:30

    Zbudowałem pojazd wolnobieżny, elektryczny 15km/godz.Zgodnie z art.71 ust.3 nie muszę go rejestrować ale chcę wykupić na 3 miesiące OC Pytani jakie gdzie i za ile.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika