Pojęcie producenta w prawie gospodarczym

Pytanie:

"Co w świetle przepisów prawa polskiego (i europejskiego) przesądza o tym, że dany podmiot jest producentem, a nie tylko sprzedawcą, danej rzeczy np. komputera złożonego z podzespołów wyprodukowanych przez inną firmę lub firmy?"

Odpowiedź prawnika: Pojęcie producenta w prawie gospodarczym

Nie jesteśmy w stanie podać jednej definicji producenta, gdyż poszczególne ustawy zawierają własne definicje pojęcia producent. Pewna wskazówka w tym zakresie jest ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Zawiera ona definicje producenta i dystrybutora. I tak producent oznacza:

przedsiębiorcę prowadzącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w Unii Europejskiej działalność polegającą na wytwarzaniu produktu albo każdą inną osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie, a także osobę, która naprawia lub regeneruje produkt,

przedstawiciela wytwórcy, a jeżeli wytwórca nie wyznaczył przedstawiciela - importera produktu, w przypadkach gdy wytwórca nie prowadzi działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ani w Unii Europejskiej,

przedsiębiorcę uczestniczącego w dowolnym etapie procesu dostarczania lub udostępniania produktu, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

Dystrybutorem jest natomiast - przedsiębiorca uczestniczącego w dowolnym etapie procesu dostarczania lub udostępniania produktu, którego działalność nie wpływa na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem. Takim dystrybutorem jest sprzedawca. Sprzedawca może być producentem w rozumieniu niniejszej ustawy, gdy dokonuje pewnych zmian mających wpływ na bezpieczeństwo produktu. Ogólnie wniosek jaki z tego płynie, że sprzedawca to podmiot, który dokonuje (sprzedaży) zbycia określonej rzeczy na rzecz innego podmiotu nie ingerując we właściwości sprzedawanej rzeczy, która ma znaczenie dla jej bezpieczeństwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jan waligrucha 2011-11-16 09:16:51

    Producent-jest to taki typ co robi cos i produkuje produkty wyprodukowane w produkcji na tle produkowania produkcji produktu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika