Pokrzywdzony w postępowaniu poprawczym

Pytanie:

"Została wyznaczona rozprawa przed sądem rodzinnym przeciwko nieletniemu o pobicie syna, który ma 17 lat. Chcę jako rodzic pokrzywdzonego wziąć udział w tym postępowaniu. Czy nieletni pokrzywdzony może brać udział w rozprawie przed sadem dla nieletnich o pobicie go. Czy rodzice pokrzywdzonego mogą uczestniczyć w tej rozprawie osobiście lub też można ustanowić pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego) aby reprezentował syna w tym postępowaniu? Kto powinien udzielić ewentualnego pełnomocnictwa rodzice pokrzywdzonego dziecka czy też sam niepełnoletni może udzielić takiego pełnomocnictwa?"

Odpowiedź prawnika: Pokrzywdzony w postępowaniu poprawczym

Jak rozumiem chodzi tu o postępowanie poprawcze. Niestety, w postępowaniu tym, na podstawie art. 48 pkt 5 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania karnego o oskarżycielu posiłkowym. Pokrzywdzony nie jest więc stroną postępowania, nie może podejmować czynności procesowych ani tym bardziej ustanowić pełnomocnika dla ich dokonywania. W założeniu twórców tej ustawy, interesy pokrzywdzonego ma reprezentować prokurator.

Pokrzywdzonemu przysługuje jednak, na podstawie art. 30 § 6 w/w ustawy, uprawnienie do obecności na rozprawie. Zgodnie z art. 51 § 2 kodeksu postępowania karnego, jeżeli pokrzywdzony nie ukończył 18 lat, prawa jego, w tym prawo do obecności, wykonuje przedstawiciel ustawowy (rodzic). Generalnie na rozprawie mogą być tylko osoby pełnoletnie lecz sędzia prawdopodobnie zezwoli na obecność także małoletniemu, skoro jest pokrzywdzonym. Poprzez obecność na rozprawie, można w jakiś sposób brać w niej udział, na przykład sędzia może zapytać pokrzywdzonego o okoliczności sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika