Polisa a komornik

Pytanie:

"Kobieta posiada polisę z funduszem kapitałowym, ze składką jednorazową, gdzie Sumę Ubezpieczenia stanowi wartość wpłaconej kwoty, np. 50.000 zł. Jeśli umarłaby, osoby uposażone dostaną kwotę znajdującą się na koncie, lecz nie mniej, niż dokonana wpłata. Czy, gdyby wobec kobiety wszczęto postępowanie komornicze z tytułu niespłaconego kredytu, wówczas komornik mógłby zająć wartość polisy? "

Odpowiedź prawnika: Polisa a komornik

W przypadku egzekucji prowadzonej przed wypłatą świadczenia, komornik może dokonać zajęcia wartości polisy. Wysokość zajęcia wyznaczona jest wysokością zobowiązań dłużnika, przeciw któremu prowadzona jest egzekucja (czyli ubezpieczającego) oraz kosztów egzekucyjnych, odsetek i innych opłat.

Zajęcie może nastąpić po złożeniu przez ubezpieczającego oświadczenia woli o wypłacie jej wartości. Wówczas powstaje wierzytelność o wypłatę środków, która może zostać zajęta. Komornik zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem i wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego (art. 896 §1 k.p.c.).

Nie można jednak wykluczyć, że komornik zajmie prawo majątkowe wynikające z umowy ubezpieczenia. W tym celu musi zawiadomić dłużnika, że nie wolno mu rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie wolno mu pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa i zawiadomić osobę, która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika, by obowiązku tego wobec dłużnika nie realizowała, a wynikające z prawa świadczenia pieniężne uiszczała komornikowi lub na rachunek depozytowy sądu, oraz wezwać tę osobę, by w terminie tygodnia złożyła oświadczenie, czy inne osoby roszczą sobie pretensje do zajęcia prawa, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajęte prawo, jak również czy oraz o jakie roszczenie skierowana jest egzekucja do zajętego prawa (art. 910 §1 k.p.c.).

Wówczas wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do zaspokojenia wierzyciela w drodze egzekucji, może również podejmować wszelkie działania, które są niezbędne do zachowania prawa (art. 910[2] §1 k.p.c.). Wierzyciel mógłby złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy za ubezpieczającego.

Inaczej uregulowana jest kwestia egzekucji ze świadczenia wypłaconego uposażonemu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Egzekucja ze świadczenia z ubezpieczenia


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • maciej 2012-12-15 11:59:05

    czyli co z tego wynika ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika