Ponowne pozwolenie na budowę

Pytanie:

"Czym się różni procedura ponownego uzyskania pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy na podstawie prawomocnego pozwolenia został wybudowany budynek w stanie surowym, a potem przerwa w kontynuacji budowy była trzyletnia. Jakie inne, niż w zwykłm postępowaniu o pozwolenie, dokumenty należy przedstawić w celu uzyskania takiego pozwolenia na kontynuację istniejącego budynku w stanie surowym?"

Odpowiedź prawnika: Ponowne pozwolenie na budowę

Zgodnie z postanowieniami ustawy Prawo budowlane decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli:

  1. budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna
  2. lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata.  

Rozpoczęcie budowy może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Przepisy prawa budowlanego stanowiące o konieczności uzyskania ponownego pozwolenia na budowę na skutek jego wygaśnięcia odsyłają do przepisów ogólnych dotyczących uzyskania pozwolenia na budowę. Również wzór wniosku o pozwolenia na budowę, będący załącznikiem do rozporządzenia nie zawiera specjalnych rubryk dotyczących ponownego pozwolenia na budowę.

Należy zatem przyjąć, iż procedura ponownego uzyskania pozwolenia na budowę nie różni się od „zwykłej” procedury. W celu dokładniejszego zapoznania się z procesem uzyskania pozwolenia na budowę, polecamy lekturę artykułu Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika