Poprawki naniesione na weksel

Pytanie:

"Czy można poprawić źle wypełnioną datę na wekslu in blanco? Jeśli tak to w jaki sposób to zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Poprawki naniesione na weksel

Na wstępie należy zauważyć, iż prawo wekslowe nie zawiera przepisu zgodnie z którym wszelkie poprawki poczynione na dokumencie powodowały by jego nieważność. W pytaniu nie wskazano o jaką datę chodzi, więc w odpowiedzi będzie mowa o dacie wystawienia weksla. Określenie w wekslu daty jego wystawienia jest konieczna z wielu względów (np. obliczanie różnych terminów, ustalenie zdolności wekslowej osoby wystawcy). W przypadku weksli in blanco zwanymi wekslami niezupełnymi uzupełnienie daty może zostać dokonane przez osobę, której wspomniany weksel został wręczony. Jeżeli uzupełnienie weksla in blanco poprzez zmianę daty zostało dokonane zgodnie z treścią łączącego wystawcę weksla i remitenta porozumieniem to wówczas taka poprawiona data nie będzie miała wpływu na ważność zobowiązania wekslowego. Należy pamiętać, aby zmiana w treści weksla nie polegała na wyeliminowaniu takiego elementu, od którego uzależniona jest ważność zobowiązania wekslowego. Gdyby jednak wystawca weksla podważał dokonaną przez osobę remitenta zmianę w treści weksla może to zgłaszać w postaci zarzutu o charakterze subiektywnym. Aby uniknąć tego typu sytuacji wskazanym byłoby, aby po dokonanej zmianie daty osoba wystawcy weksla potwierdziła, np. na odwrocie weksla, fakt uczynionej zmiany, poprawki w postaci wyraźnego oświadczenia, iż wyraża na nią zgodę (na taką poprawkę) i złożyła swój podpis.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika