Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Treść pierwszego porozumienia stron z całą pewnością jest niespójna. Strony napisały bowiem, że umowa wygaśnie na mocy porozumienia stron po upływie miesiąca, a jednocześnie, że umowa wygaśnie 30 listopada. Powoduje to sprzeczność, gdyż termin miesięczny upływa z dniem 2 grudnia!
Równie niefortunne jest drugie pismo, to pochodzące od pracodawcy. Z jednej strony pisze on, że chciałby, by pracownik wystosował ofertę do pracodawcy o zawarcie porozumienia, z drugiej pisze, że czeka na odpowiedź na ofertę (swoją).
Nie ma przeszkód, by zmienić treść wcześniejszego porozumienia, gdyż umowa o pracę jeszcze nie wygasła. Warto jednak pamiętać, iż jeśli z taką inicjatywą wychodzi pracodawca, to on kieruje ofertę zawarcia nowego porozumienia. Nie może żądać od pracownika, by to pracownik złożył taką ofertę. W zasadzie nie ma znaczenia, kto (pracownik czy pracodawca) wychodzi do drugiej strony z ofertą. Dopiero przyjęcie tej oferty jest wiążące dla obu stron.
W każdym razie pierwsze porozumienie powinno zostać zmienione (a ściślej zastąpione nowym), gdyż jest sformułowane w sposób, który może budzić poważne wątpliwości co do chwili wygaśnięcia umowy o pracę. Jeśli pracownik podpisał drugie pismo, to należałoby uznać, że przyjął od pracodawcy ofertę rozwiązania umowy z dniem 30 listopada za porozumieniem stron. Natomiast nie stwarza większych problemów użycie w treści porozumienia wyrazu „wypowiedzenie”. Strony wyraźnie bowiem napisały, że zawierają porozumienie. Poza tym obie strony podpisały to pismo, podczas gdy przy wypowiedzeniu umowy nie jest potrzebny podpis drugiej strony. Wzór porozumienia można pobrać ze strony Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron