Postanowienia dotyczące zarzutów w egzekucji
Pytanie:
"Organ egzekucyjny zarzuty rozpatruje po uzyskaniu ostatecznego stanowiska wierzyciela (art. 34 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 229, poz. 1954). Gdy Organem Egzekucyjnym i Wierzycielem jest Naczelny Urząd Skarbowy, czy wierzyciel wydaje odrębne postanowienie w sprawie stanowiska czy organ egzekucyjny Naczelny Urząd Skarbowy rozpatruje zarzuty zajmując w tym samym postanowieniu stanowisko? "
Odpowiedź prawnika: Postanowienia dotyczące zarzutów w egzekucji
Art. 34 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje dwa rozstrzygnięcia mające formę postanowienia:
-
w sprawie stanowiska wierzyciela w zakresie zgłoszonych zarzutów
-
w sprawie zgłoszonych na podstawie art. 33 zarzutów, które wydaje organ egzekucyjny
Na obydwa te postanowienia służy zażalenie.
Zgodnie z poglądem NSA wyrażonym w jednym z orzeczeń, postanowienie organu egzekucyjnego musi być poprzedzone ostatecznym postanowieniem wierzyciela. Organ egzekucyjny do czasu otrzymania tego postanowienia nie podejmuje żadnych rozstrzygnięć poza ewentualnym zawieszeniem postępowania.
W przedstawionej sytuacji konieczne, naszym zdaniem, jest wydanie postanowienia w sprawie stanowiska wierzyciela, a to że organ egzekucyjny i wierzyciel to ten sam organ nie ma w tym zakresie znaczenia. W jednym z wydanych postanowień naczelnik US będzie występował w charakterze wierzyciela, w drugim zaś jako organ egzekucyjny.
Ponadto w tym samym przepisie ustawodawca przewidział sytuację, w której organ egzekucyjny i wierzyciel to ta sama osoba, stanowiąc w § 5, że na postanowienie w sprawie zgłoszonych zarzutów służy zażalenie zobowiązanemu oraz wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?