Postanowienie w sprawie zabezpieczenia
Pytanie:
"Sąd wydał postanowienie o zakazie zbywania nieruchomości (zabezpieczenie tymczasowe powództwa o nieważność umowy nabycia nieruchomości). Jednak przed wydaniem postanowienia została spisana umowa zadatku na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przez aktualnego właściciela (pozwanego). Nabywca żąda wykonania umowy i sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo na podstawie postanowienia powód wpisał ostrzeżenie do KW. Czy postanowienie ma moc wiążącą? Jak, w jakim trybie wnieść o odwołanie postanowienia (termin na odwołanie minął)? Jak usunąć wpis z księgi wieczystej?"
Odpowiedź prawnika: Postanowienie w sprawie zabezpieczenia
Zakaz zbywania nieruchomości może być wydany w ramach postępowania zabezpieczającego przez wydanie postanowienia. Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Można je wnieść w ciągu tygodnia od doręczenia postanowienia. Jeżeli zażalenie nie zostało wniesione, postanowienie stało się prawomocne.
Jednakże osoba, na którą został nałożony zakaz czy obowiązek może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia. Warunkiem jest przy tym, by zmieniła się lub zupełnie odpadła przyczyna zabezpieczenia.
Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia jest podstawą do wpisu roszczenia o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze a rzeczywistym stanem prawnym. Wykreślenie ostrzeżenia następuje, jeżeli dojdzie do uchylenia postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia, na podstawie którego ostrzeżenie zostało wpisane. Wykreślenie następuje na wniosek osoby, której prawa ostrzeżenie dotyczy. Ostrzeżenie zostało ujawnione na podstawie postanowienia wydanego w trybie zabezpieczenia, zatem jeżeli pozew lub wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie zostanie odrzucony albo żądanie oddalone lub postępowanie zostanie umorzone, zabezpieczenie upadnie z mocy samego prawa, a do wykreślenia ostrzeżenia wystarczy końcowe orzeczenie sądu ze wzmianką o prawomocności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?