Postanowienie - wymóg formalny

Pytanie:

"Spółka otrzymała wydane przez Burmistrza Miasta X postanowienie na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 165 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa o wszczęciu z urzędu postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości. Pismo zakończone jest stwierdzeniem: "Na powyższe postanowienie nie służy zażalenie. Postanowienie może być zaskarżone tylko w odwołaniu od decyzji". Czy niepodanie terminu oraz organu, do jakiego służy odwołanie, jest uchybieniem art. 107 § 1 k.p.a., a jeżeli tak, to jakie są jego konsekwencje?"

Odpowiedź prawnika: Postanowienie - wymóg formalny

W przedstawionym stanie faktycznym nie będą miały zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, albowiem Ordynacja podatkowa zawiera przepisy szczególne dotyczące postępowania podatkowego.

Zgodnie z art. 217 Ordynacji podatkowej, postanowienie zawiera:

  1. oznaczenie organu podatkowego;
  2. datę jego wydania;
  3. oznaczenie strony albo innych osób biorących udział w postępowaniu;
  4. powołanie podstawy prawnej;
  5. rozstrzygnięcie;
  6. pouczenie, czy i w jakim trybie służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego;
  7. podpis osoby upoważnionej, z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego.

Zgodnie z art. 219 w zw. z art. 231, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, stronie przysługuje prawo zażądania uzupełnienia postanowienia (decyzji) co do rozstrzygnięcia lub co do prawa odwołania, wniesienia w stosunku do postanowienia powództwa do sądu powszechnego lub co do skargi do sądu administracyjnego albo sprostowania zamieszczonego w postanowieniu pouczenia w tych kwestiach. Organ podatkowy może również z urzędu, w każdym czasie, uzupełnić albo sprostować postanowienie w zakresie, o którym mowa powyżej. Uzupełnienie lub sprostowanie postanowienia następuje w drodze decyzji. W przypadku wydania decyzji o uzupełnieniu lub sprostowaniu postanowienia termin do wniesienia odwołania lub skargi biegnie od dnia doręczenia tej decyzji. Odmowa uzupełnienia lub sprostowania postanowienia następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W przedstawionym stanie faktycznym wskazano jednak Państwu możliwość odwołania od niniejszego postanowienia w trybie odwołania od decyzji, a więc dopiero w momencie dostarczenia decyzji o podatku od nieruchomości, będą Państwo mieli możliwość odwołania się również od niniejszego postanowienia. Naszym zdaniem organ podatkowy prawidłowo Państwa pouczył, gdyż od powyższego postanowienia nie służy osobne odwołanie ani zażalenie. 

Dopiero w decyzji o nałożeniu podatku od nieruchomości powinien być wskazany termin, od którego będzie służyło odwołanie. Pouczenie o trybie odwoławczym w decyzji powinno wskazywać organ, do którego należy wnieść i skierować odwołanie, oraz termin, w którym należy dokonać tej czynności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika