Poświadczenie dokumentu przez radcę

Pytanie:

Pełnomocnik powoda, radca prawny, wniósł w jego imieniu pozew o zapłatę. Do pozwu zostały dołączone kopie dokumentów, poświadczone przez radcę za zgodność z oryginałem. Jeden z tych dokumentów jest w posiadaniu pozwanego i radca nie miał możliwości posiadania tego dokumentu. Poświadczył więc za zgodność z oryginałem nie posiadając tego dokumentu (prawdopodobnie kopię z kopią). Czy radca miał prawo tak zrobić? Czy pozwany mając świadomość takiej sytuacji ma prawo zwrócić się do sądu, aby ten zobowiązał radcę do zajęcia stanowiska w tej sprawie? Kopia dołączona do pozwu faktycznie nie różni się od oryginału, ale oryginał jest w posiadaniu pozwanego nie powoda, i powód tak naprawdę nie miał możliwości sprawdzić czy od momentu zrobienia kopii z tego dokumentu, coś się już w nim nie zmieniło. Jeśli pozwany może podnieść ten zarzut w sądzie, to kiedy, przed rozpoczęciem rozprawy? Czy dołączenie takiego dokumentu przez pełnomocnika powoda nie spowoduje tego, że pozew powinien zostać oddalony? I jakie konsekwencje powinien ponieść radca?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Adwokat i radca prawny, a także rzecznik patentowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa. Pozostałe dokumenty może uwierzytelniać notariusz. Chodzi tu o urzędowe poświadczenie za zgodność z oryginałem.

W postępowaniu cywilnym może jednak mieć miejsce także nieurzędowe poświadczenie za zgodność z oryginałem. Dotyczy to środków dowodowych i postępowania dowodowego. Aby odpis mógł zostać uznany dowodem z dokumentu (prywatnego) musi być przez stronę poświadczone za zgodność z oryginałem; poświadczenie musi być zaopatrzone podpisem.

W przedstawionej sprawie radca prawny działał więc w imieniu strony, jako jej pełnomocnik. To, że oryginał dokumentu nie znajduje się w aktach kancelarii tego radcy prawnego, nie oznacza, że poświadczenie jest nieprawdziwe. Biorąc dodatkowo pod uwagę, iż odpis faktycznie jest zgodny z oryginałem, całe zdarzenie nie powinno mieć znaczenia dla sprawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.4.2018

  PIT-37 - ostatni gwizdek

  Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie (...)

 • 27.3.2015

  Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

  Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany (...)

 • 5.7.2018

  Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

  Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu (...)

 • 21.11.2017

  Europejskie poświadczenie spadkowe

  Europejskie poświadczenie spadkowe to nowy rodzaj dokumentu potwierdzającego, że osoba w nim wymieniona posiada określone w tym dokumencie prawa do spadku. Podobną rolę pełni obecnie w Polsce (...)

 • 8.9.2018

  Kto otrzyma nowe paszporty?

  Wszyscy, którzy od 5 listopada br. będą składali wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą (...)