Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Potrącanie z wynagrodzenia za pracę należności alimentacyjnych przewiduje kodeks pracy, w tym art. 88 kp. Jego obecne brzmienie ustaliła Ustawa z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. Nr 86, poz. 732). Zgodnie z tym przepisem potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:
-
świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
-
wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej
Wymagane jest jedynie, aby osoba uprawniona zgłosiła pracodawcy wniosek o bezpośrednie potrącanie alimentów z wynagrodzenia dłużnika i przedstawiła tytuł egzekucyjny (np. orzeczenie sądu). Prawdopodobnie tak się stało w opisanej w pytaniu sytuacji.
Potrąceniu ulega nie tylko wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pojęcie „wynagrodzenia” jest tu rozumiane bardzo szeroko i obejmuje też inne świadczenia o charakterze finansowym (płacowym) ze stosunku pracy. W związku z tym wydaje się, że możliwe jest także potrącenie ze świadczenia z ZFŚS.