Potrącanie alimentów ze świadczenia z ZFŚS

Pytanie:

"Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należało mi się świadczenie o nazwie "Wczasy turystyczne". Świadczenie przyznano mi oraz moim córkom Joannie i Zuzannie, w wysokości 600 PLN na osobę. Wypłacane jest po wykazaniu, że pracownik skorzystał z 8 dniowego urlopu wypoczynkowego. W związku z wyjazdem na wczasy z dziećmi poniosłem koszty mając nadzieję, że zostaną mi zrekompensowane przyznanym świadczeniem socjalnym. Okazało się, że otrzymałem tylko część należnych mi pieniędzy, bowiem pozostałą ich część (40%) mój pracodawca przekazał mojej byłej żonie z tytułu zobowiązań alimentacyjnych na dzieci. Moje zobowiązania to 40% wynagrodzenia jednak nie mniej niż 350 PLN na dziecko. Dzieci mieszkają u mamy. Nie mam żadnych zaległości w płatnościach alimentacyjnych. Czy pracodawca miał prawo przekazać mojej byłej żonie pieniądze pochodzące z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zaspokojenie zobowiązań alimentacyjnych?"

Odpowiedź prawnika: Potrącanie alimentów ze świadczenia z ZFŚS

Potrącanie z wynagrodzenia za pracę należności alimentacyjnych przewiduje kodeks pracy, w tym art. 88 kp. Jego obecne brzmienie ustaliła Ustawa z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. Nr 86, poz. 732). Zgodnie z tym przepisem potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:

  • świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  • wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej

Wymagane jest jedynie, aby osoba uprawniona zgłosiła pracodawcy wniosek o bezpośrednie potrącanie alimentów z wynagrodzenia dłużnika i przedstawiła tytuł egzekucyjny (np. orzeczenie sądu). Prawdopodobnie tak się stało w opisanej w pytaniu sytuacji.

Potrąceniu ulega nie tylko wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pojęcie „wynagrodzenia” jest tu rozumiane bardzo szeroko i obejmuje też inne świadczenia o charakterze finansowym (płacowym) ze stosunku pracy. W związku z tym wydaje się, że możliwe jest także potrącenie ze świadczenia z ZFŚS.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika