Potwierdzenie gotowości podjęcia pracy

Pytanie:

Czy należy się w urzędzie pracy odmeldować, jeżeli chce się na parę dni wyjechać? Czy bezrobotnemu, który pobiera zasiłek bezrobotny, przysługuje urlop? Jak to wygląda w naszym prawie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu bezrobotny zobowiązany jest do zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonych terminach w celu potwierdzenia swej gotowości do podjęcia pracy i uzyskania informacji o możliwościach zatrudnienia lub szkolenia. Nie spełnianie tego obowiązku grozi utratą statusu bezrobotnego, a co się z tym wiąże, z możliwością utraty zasiłku. Krótki wyjazd nie jest oczywiście przesłanką do utraty statusu bezrobotnego. Dlatego też nie jest konieczne meldowanie się w urzędzie pracy. Bezrobotny nie ma prawa do urlopu, ponieważ urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 21.9.2017

    Problematyka dyżuru pracowniczego

    Zgodnie z art. 1515 § 1 kodeksu pracy (zwany dalej w skrócie ,,K.P.”) dyżur rozumiany jest, jako okres pozostawania pracownika w gotowości do świadczenia pracy poza normalnymi godzinami (...)

  • 20.10.2017

    Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

    Prawo do zasiłku będziesz miał od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla Ciebie propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania (...)

  • 14.5.2018

    Przestój – jako nieplanowana przerwa w pracy

    W trakcie nadchodzącego lata może dochodzić do sytuacji, kiedy w niektórych zakładach pracy - np. z uwagi na ograniczenia w dostawie prądu lub też z powodu występujących fal upałów (...)

  • 14.1.2019

    Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

    W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)

  • 12.11.2012

    Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

    Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, (...)