Powód cywilny w procesie karnym

Pytanie:

"Jeżeli składamy pozew cywilny w postępowaniu karnym i dochodzimy kwoty, co do której dysponujemy dokumentem, w którym oskarżony zobowiązuje się do zwrotu określonej kwoty, to czy pozew może być wtedy w formie pozwu o wydanie nakazu zapłaty? Co w praktyce oznacza dyspozycja Art. 642 Kpk, iż Skarb Państwa tymczasowo ponosi koszty procesu za powoda?"

Odpowiedź prawnika: Powód cywilny w procesie karnym

Na wstępie należy wspomnieć, iż w procesie karnym powództwo cywilne może być wytoczone jedynie wówczas, gdy powód dochodzi roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa. Należy stwierdzić, iż sąd dysponuje możliwością uwzględnienia żądania poszkodowanego (powoda cywilnego) w wyroku karnym. Przepisy nie przewidują możliwości wydania odrębnego orzeczenia w tym zakresie, jak wspomniany nakaz karny. Ta forma orzeczenia zastrzeżona jest dla postępowań prowadzonych przed sądem cywilnym.

Odnośnie treści art. 642 kpk powód cywilny jest zwolniony od obowiązku uiszczenia wpisu od wnoszonego przez siebie powództwa cywilnego oraz apelacji. Zwolnienie to trwa do zakończenia prowadzonego postępowania, czyli wydania wyroku. W sytuacji uwzględnienia przez sąd roszczenia powoda zasądza on od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe, do których należy również wpis, również w sytuacji, gdy powód korzystał z tymczasowego zwolnienia od uiszczania wpisu. W razie oddalenia powództwa cywilnego powód cywilny ponosi koszty sądowe, w tym kwotę wpisu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika