Powództwo przeciwegzekucyjne - sprawa gospodarcza
Pytanie:
"Prowadzę egzekucję sądową na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez Sąd gospodarczy, ponieważ roszczenie dotyczyło działalności gospodarczej stron. Dłużnik wytoczył mi powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne przed sądem cywilnym. Czy właściwym do tego postępowania jest też sąd gospodarczy i czy mogę skutecznie złożyć wniosek o stwierdzenie niewłaściwości? "
Odpowiedź prawnika: Powództwo przeciwegzekucyjne - sprawa gospodarcza
Zgodnie z art. 843. § 1 kodeksu postępowania cywilnego: Powództwa przewidziane w dziale niniejszym (powództw przeciwekgezkucyjne - przyp. red.) wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.
Przepis powyższy nie reguluje zatem odrębnie właściwości rzeczowej w tej sprawie, a zatem należy odwołać się do przepisów o postępowaniu procesowym. Z tego zaś wynika, że „właściwym rzeczowo w sprawach z powództw przeciwegzekucyjnych jest albo sąd rejonowy, albo sąd okręgowy w zależności od wartości przedmiotu sporu i charakteru stron (por. post. SN z 19 listopada 1971 r., II CZ 165/71, LexPolonica nr 322284). O tym, czy sprawa powinna zostać rozpoznana w wydziale cywilnym, czy też w sądzie (wydziale) gospodarczym, decyduje charakter sprawy jako gospodarczej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175 ze zm.) oraz art. 479 1 § 2 (por. uchwałę SN z 28 października 1993 r., III CZP 141/93, OSNCP 1994, nr 5, poz. 102)" - tak w: Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 632.
Z uwag tych (a także z cytowanej wyżej uchwały sądu najwyższego) wynika wprost, iż jeśli sprawa ma charakter gospodarczy (co zaś wynika z art. 479[1] kodeksu postępowania cywilnego, w tym konkretnym przypadku, jeśli stronami są przedsiębiorcy, roszczenie zaś jest związane z ich działalnością gospodarczą), to powództwo przeciwegzekucyjne powinno być rozpatrywane przez sąd gospodarczy, a nie cywilny. Stąd też w tym przypadku sąd cywilny nie jest sądem właściwym. Może Pan więc zgłosić niewłaściwość sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?