Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Co do zasady w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości komornik powinien powołać biegłego. Komornik odstępuje od szacowania wartości nieruchomości tylko w przypadku, gdy nieruchomość była już szacowana w okresie 6 miesięcy przed zajęciem na potrzeby obrotu rynkowego. Jeżeli więc w stosunku do przedmiotowej nieruchomości w okresie 6 miesięcy przed zajęciem nie było przeprowadzane jej szacowanie, nieruchomość podlega obligatoryjnie oszacowaniu.
Do przeprowadzenia oszacowania komornik powinien powołać biegłego z listy biegłych sądowych. W razie potrzeby komornik może wyznaczyć biegłego spośród osób, które nie są wpisane na listę biegłych sądowych. W takim wypadku komornik powinien zwrócić się do właściwej rady gminy o wskazanie kandydata na biegłego.
Komornik wskazuje biegłego, a jedynym ograniczeniem jest lista biegłych sądowych uprawnionych stosownie do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Sam fakt, że komornik wyznaczył do przeprowadzenia oszacowania nieruchomości biegłego, który utrzymuje stosunki koleżeńskie z pracownikiem kancelarii komorniczej, nie stanowi jeszcze o stronniczości biegłego i nierzetelności przeprowadzonego przez niego oszacowania nieruchomości.
Na czynności opisu i oszacowania nieruchomości przez komornika przysługuje skarga na czynności komornika. Kwestionuje się tu nie tyle samą opinię biegłego ustalającą wartość nieruchomości, ale czynności komornika oszacowujące nieruchomość, wydane na podstawie opinii biegłego. W kwestii skargi na czynności komornika prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu znajdującego sie na stronach naszego serwisu: Skarga na czynności komornika