Powołanie biegłego w procesie cywilnym
Pytanie:
"Osoba fizyczna zakupiła stolarkę okienną. Po zamontowaniu stolarka okazała się wadliwa (nieszczelności powodujące utratę ciepła, parowanie i zlodowacenia). Kupujący wielokrotnie zgłaszał reklamacje u producenta, jednak zostały one bezpodstawnie odrzucone (stwierdzono, iż stolarka jest niewłaściwie używana, co nie jest prawdą). Kupujący zwrócił się do rzecznika konsumentów, który uznał jego argumenty, jednak nie przekonało to producenta stolarki. W związku z tym kupujący wytoczył powództwo cywilne przeciwko producentowi o zapłatę kwoty ceny stolarki oraz odszkodowanie za zwiększone koszty ogrzewania. Żeby dowieść swoich racji przed sądem kupujący chciałby, aby sąd powołał biegłego, który obiektywnie stwierdziłby wady stolarki. Wartość przedmiotu sporu wynosi 14 480 zł. Czy na pierwszej rozprawie powód może zgłosić wniosek o powołanie biegłego? Czy wniosek musi być w formie pisemnej, a jeśli tak to w ilu egzemplarzach? Z jakiego zakresu biegły powinien być powołany i jaki będzie tego koszt?"
Odpowiedź prawnika: Powołanie biegłego w procesie cywilnym
Wniosek o powołanie biegłego (wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego) można złożyć w piśmie procesowym lub ustnie na rozprawie. Można to zrobić na pierwszej rozprawie, sąd jednak najpierw ustali, jakie są stanowiska obu stron, tj. czy pozwany nadal nie uznaje wadliwości towaru. Można też napisać pismo procesowe jeszcze przed pierwszą rozprawą. Jeśli wniosek dowodowy zostanie skierowany na piśmie, to powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach – dla sądu oraz dla pozwanego. To z jakiego zakresu zostanie powołany biegły zależy od okoliczności danego przypadku; decyduje o tym sąd, choć strona również może wskazać odpowiednią dziedzinę nauki. Koszty biegłego zależą od indywidualnej sytuacji i są miarkowane nakładem jego pracy.
Listy biegłych sądowych według poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności prowadzi prezes sądu. Według tej listy ustala się więc zakres z jakiego powinien być powołany biegły.
Zgodnie z ustawą o kosztach w sprawach cywilnych biegłemu powołanemu przez sąd przysługuje zwrot kosztów podróży, innych wydatków koniecznych związanych ze stawiennictwem w sądzie oraz wynagrodzenie za wykonaną pracę.
Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę określa się, uwzględniając wymagane kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy, a wysokość wydatków niezbędnych do wykonania czynności - na podstawie złożonego rachunku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?