Pozew cywilny a powództwo adhezyjne

Pytanie:

"Zostałam pobita przez 2 sprawców w swoim sklepie, zrobiłam obdukcję. Obecnie jestem na chorobowym już ok. 24 dni, stłuczenie głowy, wybita plomba ,wykręcenie rąk i wybicie prawego barku, zadrapania itp. .obecnie toczy się postępowanie na policji. Ze względu iż nie mogę prowadzić działalności gospodarczej i zapewnić pracy pracownikom, a także przez moje chorobowe, nie jestem w stanie zapewnić im wynagrodzenia. Kiedy mogę oddać pozew cywilny o odszkodowanie, bo muszę z czegoś żyć i utrzymać pracowników oraz firmę?"

Odpowiedź prawnika: Pozew cywilny a powództwo adhezyjne

Z art. 442 [1] § 2 kodeksu cywilnego wynika, że jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Dla ustalenia faktu zbrodni lub występku - jako przyczyny szkody - nie jest konieczne uprzednie skazanie sprawcy. Sąd cywilny dokonuje w tym względzie własnych ustaleń dotyczących podmiotowych i przedmiotowych znamion przestępstwa według zasad prawa karnego. Sąd cywilny jednak jest - z mocy art. 11 kodeksu postępowania cywilnego - związany uprzednio zapadłym prawomocnym wyrokiem sądu karnego.

Jednak paragraf 3 tego samego artykuÅ‚u wskazuje, że w razie wyrzÄ…dzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skoÅ„czyć siÄ™ wczeÅ›niej niż z upÅ‚ywem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedziaÅ‚ siÄ™ o szkodzie i o osobie obowiÄ…zanej do jej naprawienia. W doktrynie podniesiono problem wzajemnej relacji art. 442 [1] § 1 i 2 k.c. Uzasadnione wydaje siÄ™ traktowanie art. 442 [1] § 3 jako przepisu szczególnego w relacji do art. 442 [1] § 2. PrzemawiajÄ… za tym dwa argumenty. Po pierwsze, uzasadnia to umiejscowienie § 3 normujÄ…cego poczÄ…tek biegu przedawnienia roszczenia w razie wyrzÄ…dzenia szkody na osobie bezpoÅ›rednio po uregulowaniu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wynikÅ‚ej ze zbrodni lub wystÄ™pku. Po drugie, nie sposób przyjąć, aby § 3 miaÅ‚ zastosowanie tylko w razie wyrzÄ…dzenia szkody na osobie czynem niedozwolonym, który nie jest przestÄ™pstwem. Tego wniosku w niczym nie podważa fakt, że w art. 442 [1] § 1 przyjÄ™to dziesiÄ™cioletni termin przedawnienia. W każdym razie zachodzi pewna niespójność miÄ™dzy § 2 i § 3 art. 442 [1]. - tak Gerard Bieniek w: Dmowski StanisÅ‚aw, Sychowicz Marek, CiepÅ‚a Helena, KoÅ‚akowski Krzysztof, WiÅ›niewski Tadeusz, Å»uÅ‚awska CzesÅ‚awa, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. KsiÄ™ga trzecia. ZobowiÄ…zania. Tom I Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 851.

Z powyższego wynikaÅ‚oby, że ma Pani 3 lata od chwili dowiedzenia siÄ™ o osobach bÄ™dÄ…cych sprawcami czynu na wytoczenie powództwa o odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Obecnie pozew może Pani zÅ‚ożyć w każdej chwili, jednak należy siÄ™ liczyć z koniecznoÅ›ciÄ… ustalania przez sÄ…d cywilny wÅ‚asnych ustaleÅ„ dotyczÄ…cych popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa pobicia (nie ma jeszcze orzeczenia sÄ…du karnego, który zwalniaÅ‚by sÄ…d cywilny od takiego ustalania).

W razie uszkodzenia ciaÅ‚a lub wywoÅ‚ania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikÅ‚e z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiÄ…zany do naprawienia szkody powinien wyÅ‚ożyć z góry sumÄ™ potrzebnÄ… na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany staÅ‚ siÄ™ inwalidÄ…, także sumÄ™ potrzebnÄ… na koszty przygotowania do innego zawodu (art. 444 § 1 kc). Ponadto bÄ™dzie mogÅ‚a Pani wystÄ…pić o rentÄ™ jeżeli utraciÅ‚aby Pani caÅ‚kowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiÄ™kszyÅ‚yby siÄ™ Pani potrzeby lub zmniejszyÅ‚y widoki powodzenia na przyszÅ‚ość. Te kwestie wiążą siÄ™ jednak z koniecznoÅ›ciÄ… przeprowadzenia szczegóÅ‚owego postÄ™powania dowodowego, którego czasu trwania nie da siÄ™ ocenić.

Zgodnie z art. 69 par. 1  kodeksu postÄ™powania karnego, k.p.k. powództwo adhezyjne (pozew cywilny w postÄ™powaniu karnym może zostać wniesiony już w trakcie postÄ™powania przygotowawczego. Przy czym podkreÅ›la siÄ™, iż może to nastÄ…pić dopiero od momentu wydania przez organ prowadzÄ…cy postÄ™powanie postanowienia w trybie art. 305 k.p.k. (postanowienie o wszczÄ™ciu Å›ledztwa bÄ…dź dochodzenia). Powinno siÄ™ to zrobić do tego organu, który prowadzi postÄ™powanie czyli prokuratora, bÄ…dź policji (jeżeli to policja bÄ™dzie prowadzić to postÄ™powanie, a prokuratura nadzorować, to pozew należy zÅ‚ożyć na policji). Ten organ nastÄ™pnie zaÅ‚Ä…cza pozew do aktu oskarżenia, jeÅ›li zdecyduje siÄ™ na jego wniesienie do sÄ…du. JeÅ›li postÄ™powanie zostanie umorzone przez organ prowadzÄ…cy postÄ™powanie przygotowawcze, to może Pani oczywiÅ›cie zÅ‚ożyć zażalenie w tej sprawie. JeÅ›li zażalenie okaże siÄ™ bezskuteczne, to wtedy może Pani odwoÅ‚ać siÄ™ do treÅ›ci art. 69 par. 4 k.p.k: W razie umorzenia lub zawieszenia postÄ™powania przygotowawczego pokrzywdzony w terminie zawitym 30 dni od daty dorÄ™czenia postanowienia może żądać przekazania sprawy sÄ…dowi wÅ‚aÅ›ciwemu do rozpoznawania spraw cywilnych. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika