Pozew czy wniosek o separację - skutki

Pytanie:

"Jakie są różnice w skutkach prawnych między pozwem o separację a wnioskiem o orzeczeniu separacji?"

Odpowiedź prawnika: Pozew czy wniosek o separację - skutki

Jeżeli separacja zostanie orzeczona przez sąd - bez względu na to czy na skutek wniosku zawierającego zgodne żądania małżonków o orzeczenie separacji czy też pozwu o orzeczenie separacji z winy jednego z małżonków - to skutki jej będą takie same. Róznica tkwi jedynie w tym, w jaki sposób samo postępowanie przed sądem zostało wszczęte. Tak więc w obu wspomnianych wyżej przypadkach orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jednak małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika