Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Pytanie:

Gdzie znajdę wzór pozwu o alimenty, który musi sporządzić pełnoletni syn (18 lat, uczy się w liceum)? Alimenty zostały zasądzone przy rozwodzie, ale ojciec dziecka uchyla się od ich płacenia miesza jak może, ukrywa swoje rzeczywiste dochody (właśnie skończył mu się wyrok w zawieszeniu o niepłacenie alimentów i znów przestał płacić). Syn uważa, że sam chce sprawę wziąć w swoje ręce i mieć przyznane alimenty na siebie, z których to jakby ojciec nie płacił, miałby wypłacaną zaliczkę alimentacyjną. Sprawa jest ważna, gdyż syn jest przed maturą, potrzebuje pieniędzy, ponadto musi uczyć się dalej aby zdobyć zawód. Ile czasu od złożenia wniosku w sądzie trzeba czekać żeby załatwić sprawę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z uwagi na to, że syn ma zasądzone alimenty (wyrok rozwodowy) nie ma potrzeby o ich występowanie. Ponadto, nawet, gdyby syn był w stanie się samodzielnie utrzymać, to ojciec, by zwolnić się od obowiązku płacenia alimentów, musiałby wystąpić do sądu o ich uchylenie.

Zatem - jak wynika z pytania - obowiązek alimentacyjny (zasądzony w wyroku rozwodowym) nadal istnieje i nie ma potrzeby kierowania nowego pozwu o alimenty. Na podstawie istniejącego wyroku komornik będzie ściągał alimenty. Jeśli ojciec ich nie płaci i nie można ich ściągnąć, to nowy wyrok nic w tym przypadku nie zmieni.

Wystąpienie z nowym pozwem ma sens jeśli syn będzie żądał wyższych alimentów niż zasądzone a uzasadnione będzie ich podwyższenie. Wyrok karny raczej temu przeczy. Należy zauważyć, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nie jesteśmy w stanie określić jak długo toczyć się będzie taka sprawa. Jest to bowiem wysoce zróżnicowane. Syn może wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych jednocześnie występując z pozwem o alimenty. Jeśli uzyskanie alimentów od ojca przez syna jest niemożliwe i również Pani nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi, to syn może wystąpić o alimenty przeciwko dziadkom. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności (dziadków) powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (ojciec, matka) albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

sysunia2241

26.6.2014 20:19:4

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Chciałabym prosić o wzór pisma alimentacyjnego. Jestem osobą pełnoletnią chcącą się uczyć i chcę założyć matce sprawę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Małgorzata Sz.

14.8.2012 13:30:29

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

potrzebuje wzór pozwu o alimenty dla pełnoletniego dziecka i jakie załączniki do tego mi są potrzebne

Sylwia

24.10.2011 20:20:28

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Bardzo proszę o wzór wniosku o podwyżkę alimentów na pełnoletniego syna.Serdecznie dziękuję

marta

11.7.2011 16:7:55

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

gdzie ja znajde WZOR o alimenty , chcialam zalozyc sprawe ojcu .. nie wiem jak to napisac , a w sadzie powiedzieli , ze mam sobie w necie sprawdzic .. nigdzie nie moge znalesc ... proszeo odp na maila, bylabym wdzieczna . pozdrawiam , marta

maria kochanek

5.4.2011 8:45:8

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Dzień dobry,potrzebuję wzoru o alimenty dla pełno letniego syna uczącego się,od dziadka,ponieważ ojciec dziecka nie żyje,a renty nie przyznano,poniewaz ojciec dziecka nie pracował nigdzie,przed śmiercią.DZIĘKUJE.

P.Paupas

1.12.2010 16:7:46

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Dzień dobry potrzebuje wzór pozwu o alimenty dla pełnoletniego dziecka które uczy się i nie ma więcej dochodów niż przyznane alimenty. Dziękuje!

anula_2210

30.6.2010 10:46:35

Re: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Gdzie zjadę wzór dokumentu-potrzebuję pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka, które chce się dalej uczyć.

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY