Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka
Pytanie:
"Gdzie znajdę wzór pozwu o alimenty, który musi sporządzić pełnoletni syn (18 lat, uczy się w liceum)? Alimenty zostały zasądzone przy rozwodzie, ale ojciec dziecka uchyla się od ich płacenia miesza jak może, ukrywa swoje rzeczywiste dochody (właśnie skończył mu się wyrok w zawieszeniu o niepłacenie alimentów i znów przestał płacić). Syn uważa, że sam chce sprawę wziąć w swoje ręce i mieć przyznane alimenty na siebie, z których to jakby ojciec nie płacił, miałby wypłacaną zaliczkę alimentacyjną. Sprawa jest ważna, gdyż syn jest przed maturą, potrzebuje pieniędzy, ponadto musi uczyć się dalej aby zdobyć zawód. Ile czasu od złożenia wniosku w sądzie trzeba czekać żeby załatwić sprawę? "
Odpowiedź prawnika: Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z uwagi na to, że syn ma zasądzone alimenty (wyrok rozwodowy) nie ma potrzeby o ich występowanie. Ponadto, nawet, gdyby syn był w stanie się samodzielnie utrzymać, to ojciec, by zwolnić się od obowiązku płacenia alimentów, musiałby wystąpić do sądu o ich uchylenie.
Zatem - jak wynika z pytania - obowiązek alimentacyjny (zasądzony w wyroku rozwodowym) nadal istnieje i nie ma potrzeby kierowania nowego pozwu o alimenty. Na podstawie istniejącego wyroku komornik będzie ściągał alimenty. Jeśli ojciec ich nie płaci i nie można ich ściągnąć, to nowy wyrok nic w tym przypadku nie zmieni.
Wystąpienie z nowym pozwem ma sens jeśli syn będzie żądał wyższych alimentów niż zasądzone a uzasadnione będzie ich podwyższenie. Wyrok karny raczej temu przeczy. Należy zauważyć, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nie jesteśmy w stanie określić jak długo toczyć się będzie taka sprawa. Jest to bowiem wysoce zróżnicowane. Syn może wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych jednocześnie występując z pozwem o alimenty. Jeśli uzyskanie alimentów od ojca przez syna jest niemożliwe i również Pani nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi, to syn może wystąpić o alimenty przeciwko dziadkom. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności (dziadków) powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (ojciec, matka) albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?