Pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie

Pytanie:

"Czy możliwym jest, aby w pozwie do Sądu Pracy wnioskować o przywrócenie do pracy oraz odszkodowanie? Jeżeli tak, to jak powinien być sformułowany taki pozew? O jakie odszkodowanie może ubiegać się pracownik, któremu przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia?"

Odpowiedź prawnika: Pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie

Naruszenie przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę uprawnia pracownika do żądania: - Uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, - Przywrócenia pracownika od pracy na poprzednich warunkach, - Wypłaty odszkodowania. O skutkach tych orzeka sąd pracy. Uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne może nastąpić wówczas, gdy umowa o pracę nie została jeszcze rozwiązana, ponieważ okres wypowiedzenia jeszcze nie upłynął. Orzeczenie to unieważnia ze skutkiem natychmiastowym dokonane wypowiedzenie, nie dopuszczając do rozwiązania wypowiedzianej umowy. Orzeczenie o przywróceniu do pracy może nastąpić dopiero wtedy, gdy doszło do rozwiązania umowy o pracę. Orzeczenie o przywróceniu zobowiązuje pracodawcę do ponownego zatrudnienia pracownika na poprzednich warunkach. Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Pracownik, który przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za 3-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy. Sąd Pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd orzeka o odszkodowaniu. Odszkodowanie w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Reasumując, można żądać przemiennego wykonania uprawnienia, jednak ostatecznie w tej sprawie zadecyduje sąd.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna Szczygielska 2013-03-23 14:06:02

    Dzień dobry. Proszę o odpowiedź: rozwiązano ze mną umowę bez wypowiedzenia i ja przez ten czas byłam na zwolnieniu lekarskim. Czy należy się odszkodowanie?. Dziękuję bardzo za odpowiedź


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika