Pozew przeciwko zagranicznemu przedsiębiorcy

Pytanie:

"Mam dłużnika, którym jest przedsiębiorcą mającym firmę za granicą. Ta firma zalega mi z zapłatą, jednak sam przedsiębiorca mieszka w Polsce, choć nie ma obywatelstwa polskiego. Czy mogę skierować pozew o zapłatę do sądu polskiego? "

Odpowiedź prawnika: Pozew przeciwko zagranicznemu przedsiębiorcy

Jurysdykcja sądów polskich wynika z kodeksu postępowania cywilnego, który ujmuje ją szeroko, pozwalając sądom polskim na rozpatrzenie sprawy:1) jeżeli strona pozwana przebywa, zamieszkuje lub ma siedzibę w Polsce w chwili doręczenia pozwu; 
2) jeżeli w Polsce strona pozwana ma majątek lub przysługują jej prawa majątkowe; 
3) jeżeli sprawa dotyczy przedmiotu sporu znajdującego się w Polsce, spadku otwartego w Polsce lub zobowiązania, które powstało albo ma być wykonane w Polsce,
co wynika wprost z 1103 k.p.c.

Pewne odmienności mogą wynika z umów dwustronnych między Polską a państwem, którego dłużnik jest obywatelem; jeżeli jednak jest on obywatelem Unii Europejskiej to znajduje tu zastosowanie prawo europejskie.

Jurysdykcja uregulowana jest na szczeblu unijnym celem ułatwienia i ujednolicenia jej ustalania na obszarze Unii. W materii tej zostało wydanych kilka rozporządzeń. W tej sprawie znaczenie ma Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r, które weszło w życie 1 marca 2002 roku i ma zastosowanie do powództw, które zostały wytoczone po tej dacie. Reguluje ono m. in. jurysdykcję w sprawach cywilnych i handlowych. Rozporządzenie ma zastosowanie tylko do państw członkowskich Unii, z wyłączeniem Danii. Należy mieć na uwadze, że prawo europejskie ma pierwszeństwo stosowania w stosunku do przepisów krajowych w sytuacji kolizji.

Zgodnie z rozporządzeniem, regułą jest, że osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium Państwa Członkowskiego mogą być pozywane, niezależnie od ich obywatelstwa, przed sądy tego Państwa Członkowskiego.

Rozporządzenie posługuje się miejscem zamieszkania jako łącznikiem i on jest miarodajny dla ustalenia jurysdykcji, a nie obywatelstwo.

Jurysdykcja podlega ustaleniu według powyższych zasad, gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W przypadku osób prawnych miarodajna będzie siedziba, jeżeli więc ma ona miejsce za granicą na terenie Unii to będzie możliwe pozwanie osoby prawnej przed sąd polski, jeśli w Polsce zobowiązanie zostało wykonane albo miało być wykonane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika