Pozew w sprawie wycofania kary nagany

Pytanie:

"Zostałem ukarany karą nagany z wpisaniem do akt "za obraźliwe traktowane przełożonych w korespondencji mailowej". Zarzucałem bowiem pracodawcy ukrywanie faktu łamania prawa pracy w zakresie przestrzegania norm czasu pracy. Użyłem sformułowań typu - perfidne działanie, rażąca niekompetencja. Mój sprzeciw został odrzucony. Moim zdaniem kara nie miała podstaw merytoryczch ani formalnych. Nie zostałem wysłuchany w sposób formalny, nie wzięto pod uwage mojej dotychczasowej 17 - letniej nienagannej a wrecz wzorowej pracy (wielokrotne nagrody, między innymi za profesjonalizm i ustanawianie standardów zawodowych) i opinii związków zawodowych. Ponieważ zdecydowałem o wniesieniu pozwu przeciwko pracodawcy do Sądu Pracy mam pytanie, czy pracodawca z tego powodu może np. zabronić mi pracy na czas sporu lub stosować wobec mnie inne podobne środki? "

Odpowiedź prawnika: Pozew w sprawie wycofania kary nagany

Zgodnie z art. 108 k.p. nagana może zostać pracownikowi udzielona za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Droga odwoławcza przewiduje sprzeciw pracownika a w razie jego odrzucenia - wystąpienie na drogę sądową. Wniesienie pozwu na podstawie art. 112 § 2 k.p. nie stanowi podstawy do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia na zasadach przewidzianych w art. 52 i 53 k.p. Nie można również zabronić zatrudnionemu pracownikowi wykonywania pracy, gdyż takie działanie naruszałoby przepis art. 94 pkt 2 k.p. Zawarty w nim obowiązek organizowania przez pracodawcę pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy został potwierdzony w wyroku Sądu Najwyższego - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 21 czerwca 1977r. ( I PZP 17/77 ). Jeżeli pracodawca na podstawie wytoczonego przeciwko niemu powództwa zdecydowałby się na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy ( art. 44 k.p. ) Inne działania pracodawcy polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników mogą zostać zakwalifikowane jako mobbing. W przypadku ich wystąpienia pracownikowi służy roszczenie o odszkodowanie na zasadach podancyh w art. 943 § 3 i 4 k.p.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • E.K 2015-04-18 13:04:32

    witam dostałam naganę w pracy ,bo "niby" nie wykonałam polecenia przełożonego a wcale tak nie było i rzekiomo poszłam na przerwę ale wogóle nie byłam na niej. pomocnik ustawiacza mnie nie lubi i doniósł na mnie że nie wykonuje jego poleceń. co mam z tym zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika