Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym
Pytanie:
Co należy rozumieć pod pojęciem: "pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym" (wg ustawy o ubezpieczeniach społecznych)?
Masz inne pytanie do prawnika?
Odpowiedź prawnika: Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym
4.4.2016
Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz określonymi zleceniobiorcami uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Według uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 1982 r. (III UZP 18/82; OSNCP 1983/2-3 poz. 21) nie jest możliwe dostatecznie ścisłe i wyczerpujące wyliczenie elementów, których wystąpienie wskazuje na pozostawanie członków rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym, ze względu na złożoność sytuacji faktycznych występujących w życiu, zależnych niejednokrotnie od warunków środowiska, czy specyfiki danego zawodu. Dlatego ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem, zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Przykładowo świadczyć o tym będzie wspólne zamieszkiwanie w charakterze okresowego lub stałego domownika, udział i wzajemna współpraca przy załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, wspólne korzystanie ze sprzętu i urządzeń domowych, czy spożywanie posiłków itp.
Potrzebujesz porady prawnej?
KOMENTARZE (1)
Grzegorz Kitel
11.2.2014 22:58:32
Re: Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym
RATUNKU!!!!!!Zwróciłem się do MOPR o pomoc w sprawie przyznania zasiłku celowego i okresowego dla mnie/bezrobotny bez prawa do zasiłku,oraz mojej żony ,która została pozbawiona świadczenia pielęgnacyjnego na koniec czerwca ub.roku które otrzymywała z tyt. opieki nad swoją niepełnosprawną matką/.Matka żony mieszka pod innym adresem.MOPR nakazał przedłożenie decyzji ZUS teściowej o otrzymywanej przez nią rencie,sugerując tym samym, że mamy się wspólnie utrzymywać z renty teściowej.Żona większość czasu siłą rzeczy spędza u swojej matki z konieczności opieki/Alzheimer-brak możliwości samodz.poruszania się. CZy MOPR ma prawo w tej sytuacji sugerować,że prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe??????