Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym

Pytanie:

Co należy rozumieć pod pojęciem: "pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym" (wg ustawy o ubezpieczeniach społecznych)?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz określonymi zleceniobiorcami uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Według uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 1982 r. (III UZP 18/82; OSNCP 1983/2-3 poz. 21) nie jest możliwe dostatecznie ścisłe i wyczerpujące wyliczenie elementów, których wystąpienie wskazuje na pozostawanie członków rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym, ze względu na złożoność sytuacji faktycznych występujących w życiu, zależnych niejednokrotnie od warunków środowiska, czy specyfiki danego zawodu. Dlatego ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem, zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Przykładowo świadczyć o tym będzie wspólne zamieszkiwanie w charakterze okresowego lub stałego domownika, udział i wzajemna współpraca przy załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, wspólne korzystanie ze sprzętu i urządzeń domowych, czy spożywanie posiłków itp.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Grzegorz Kitel

11.2.2014 22:58:32

Re: Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym

RATUNKU!!!!!!Zwróciłem się do MOPR o pomoc w sprawie przyznania zasiłku celowego i okresowego dla mnie/bezrobotny bez prawa do zasiłku,oraz mojej żony ,która została pozbawiona świadczenia pielęgnacyjnego na koniec czerwca ub.roku które otrzymywała z tyt. opieki nad swoją niepełnosprawną matką/.Matka żony mieszka pod innym adresem.MOPR nakazał przedłożenie decyzji ZUS teściowej o otrzymywanej przez nią rencie,sugerując tym samym, że mamy się wspólnie utrzymywać z renty teściowej.Żona większość czasu siłą rzeczy spędza u swojej matki z konieczności opieki/Alzheimer-brak możliwości samodz.poruszania się. CZy MOPR ma prawo w tej sytuacji sugerować,że prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe??????


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 7.5.2012

    Ubezpieczenie społeczne osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej

    Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma (...)

  • 8.1.2016

    Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie małżeństwa

    Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i istnieje niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego. Podstawą prawną (...)

  • 26.3.2018

    Rząd pomoże wynajmować mieszkanie

    Od nowego roku ruszy system dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji. Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria dochodowe zapisane (...)

  • 30.11.2007

    Dla kogo renta strukturalna?

    Od 1 sierpnia 2004 r. rolnicy mogą „przechodzić’ na tzw. rentę strukturalną. Oczywiście aby ją otrzymać, rolnik musi spełnić szereg warunków. Jakie warunki należy spełnić? Rolnik, (...)

  • 28.9.2017

    Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

    Opieka paliatywna i hospicyjna jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, (...)