Pozwanie spadkobierców

Pytanie:

"Jestem wierzycielem spadkodawcy. Wnoszę o zabezpieczenie spadku. Jeśli wniosę o zabezpieczenie spadku po zmarłym, który był moim dłużnikiem, przez spisanie i oddanie pod dozór majątku ruchomego i nieruchomości, należących do spadku i o zlecenie komornikowi wykonania postanowienia o zabezpieczeniu spadku - to oznacza, że jeśli sąd wyda takie postanowienie, po zabezpieczeniu spadku, komornik ściągnie ze spadku moją wierzytelność i wypłaci mi ją? Czy jeszcze należy dokonać jakichś czynności, aby te pieniądze odzyskać? Dowodem, że zmarły był moim dłużnikiem są umowa i faktury. Czy zanim złoży się wniosek o zabezpieczenie spadku, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Czy należy złożyć obydwa pisma razem?"

Odpowiedź prawnika: Pozwanie spadkobierców

Jak rozumiem z zadanego pytania, chcąc odzyskać swój dług, nie wystąpiła jeszcze Pani z pozwem sądowym.

Aby to zrobić w tym momencie, konieczne będzie ustalenie, kto jest  spadkobiercą przy czym w momencie składania wniosku niekoniecznie musi być wydane postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku. W okresie od otwarcia do przyjęcia spadku wierzyciele spadkowi mogą dochodzić swoich roszczeń w drodze postępowania sądowego. Powództwo kierowane jest przeciwko spadkobiercy (spadkobiercom). Zgodnie a art. 176 kpc, pozwany może żądać zawieszenia postępowania do czasu złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku. W tym właśnie postępowaniu można wnosić o udzielenie zabezpieczenia. Sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia. Po upływie okresu przewidzianego do złożenia oświadczenia o przyjęciu/odrzuceniu spadku, sąd, wydając wyrok, prawdopodobnie zażąda postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, gdyż będzie chciał mieć pewność, że dana osoba jest rzeczywiście spadkobiercą. Reasumując, wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku już wcześniej może być przydatne w sprawie, a ponadto może także już na etapie wnoszenia powództwa o zapłatę  stanowić pewną wskazówkę dla sądu, że dana osoba jest spadkobiercą, czyli że pozwany został właściwie oznaczony. Zabezpieczenia można również żądać przed wszczęciem postępowania, jednakże mogą tutaj nastąpić problemy z wykazaniem interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

Kwestie związane z udzieleniem zabezpieczenia oraz przesłanki wydania tego postanowienia zostały omówione na naszych stronach w Kiedy można żądać zabezpieczenia roszczenia? (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)
Udzielenie zabezpieczenia nie polega na tym, że posiadając postanowienie o zabezpieczenie można żądać, by wierzytelność została ściągnięta w drodze egzekucji komorniczej. Egzekucję można wszcząć dopiero po uzyskaniu odpowiedniego orzeczenia, np. nakazu zapłaty wydanego przeciwko spadkobiercom.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika