Pozwolenie na budowę w strefie uzdrowiskowej "A"

Pytanie:

"Działka budowlana w strefie uzdrowiskowej "A" została zakupiona w 2003 r. W roku 2005 w październiku wystąpiono o pozwolenie na budowę. Decyzja została wydana negatywna na podstawie nowej ustawy z VII.2005, gdzie uzasadnieniem jest to, iż w strefie uzdrowiskowej "A" nie można budować domów jednorodzinnych lecz pensjonaty. W jaki sposób można ubiegać się jeszcze o pozwolenie na budowę w tym wypadku. Czy nie ma tu znaczenia fakt, iż działka została zakupiona w momencie funkcjonowania poprzedniej ustawy, skoro zbywca wcześniej miał wydane pozwolenie na budowę w tej strefie, lecz nie zmieścił się w terminie wyznaczonym do budowy domu? "

Odpowiedź prawnika: Pozwolenie na budowę w strefie uzdrowiskowej "A"

Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych strefa A obejmuje obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta lub turysty, w szczególności: pensjonaty, restauracje lub kawiarnie, dla której procentowy udział terenów zielonych wynosi nie mniej niż 75 %. Również zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą zabrania się w tej strefie lokalizacji budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego, z wyjątkiem modernizacji obiektów istniejących, bez możliwości zwiększenia powierzchni ich zabudowy. Niestety nie ma znaczenia fakt, że działka została kupiona w czasie obowiązywania poprzedniej ustawy. Skoro pozwolenie na budowę wygasło, to właściciel musi starać się o wydanie nowego. A nowe pozwolenie na budowę może zostać wydane wyłącznie w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika