Pożyczka w banku a rozwód małżonków

Pytanie:

Rozwodzę się z żoną. Problem jednak polega na tym, że wspólnie zaciągnęliśmy pożyczkę w banku. Czy po rozwodzie nasza należność zostanie podzielona po połowie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Po rozwodzie w dalszym ciągu będą Państwo solidarnie zobowiązani do spłaty. Wobec banku nie dojdzie do żadnego rozdzielenia odpowiedzialności, co nie znaczy, że między sobą Państwo nie mogą umówić się inaczej, ale taka umowa nie będzie skuteczna wobec banku. Jeśli po rozwodzie będzie Pan spłacał długi sam, wtedy będzie mógł się Pan domagać zwrotu części wpłat od byłej żony (co do zasady jest to połowa, ale możne to zostać uregulowane inaczej).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)

 • Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej

  Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców ma umożliwiać pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.

 • Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • Ekologiczne pożyczki EBI

  Co najmniej 75 mln euro trafi do Polskich firm i samorządów dzięki pożyczce Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonej Bankowi Ochrony Środowiska. Unijne pieniądze mają wesprzeć małe (...)

NA SKÓTY