Praca na Islandii a podatek dochodowy

Pytanie klienta:

""Moja Narzeczona wyjechała do pracy na Islandię w marcu zeszłego roku. Pracuje tam na podstawie umowy kontraktowej, w związku z czym od jej dochodów odprowadzany jest podatek dochodowy. Do marca pracowała w Polsce. Czy składając zeznanie podatkowe za zeszły rok musi uwzględnić dochody, które uzyskała na Islandii? Czy będzie podwójnie opodatkowana, raz na Islandii, a drugi raz w Polsce?""

Odpowiedź prawnika:

Metody unikania podwójnego opodatkowania określone są w poszczególnych zawartych przez Polskę umowach (konwencjach) o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Art. 23 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r. - Dz. U. 1999 r. Nr 79 poz. 890) jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę proporcjonalnego zaliczenia.

Metoda zaliczenia polega na tym, że podatnik w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania (rezydencję podatkową), obejmuje podatkiem wszystkie swoje dochody - zarówno to osiągnięte w kraju, jak i te osiągnięte w innym państwie i tam objęte opodatkowaniem u źródła. Następnie od takiej sumy dochodów oblicza podatek. W przypadku dochodów z pracy osiąganych przez polskiego rezydenta będzie to podatek obliczony według skali podatkowej. Następnie od tak obliczonego podatku odejmuje podatek zapłacony (potrącony) w innym państwie (u źródła - tam gdzie osiągnięty był dochód z pracy).

Przy zastosowaniu tej metody zawsze istnieje obowiązek wykazania z zeznaniu rocznym (PIT-37) dochodu uzyskanego za granicą. Ponieważ podatnik będzie zobowiązany udowodnić wysokość podatku zapłaconego za granicą, powinien jeszcze za granicą uzyskać potwierdzenie wysokości zapłaconego tam podatku.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.