Wynagrodzenie ze prace w weekendy za praca sezonowa

Pytanie:

"Byłem zatrudniony sezonowo na czas trwania kampanii cukrowniczej. Pracowałem w systemie zmianowym (12 na 24 godziny) również w soboty i niedziele. Po zakończeniu kampanii okazało się, że czas trwania mojej umowy został sztucznie przedłużony o ilość dni, jakie pracowałem w soboty i niedziele. Za te dni otrzymałem wynagrodzenie wg normalnej stawki (nie świątecznej). Czy stawka za pracę w dni wolne od pracy (czyli soboty i niedziele) jest taka sama jak w dni powszednie? Czy mój pracodawca postąpił słusznie?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie ze prace w weekendy za praca sezonowa

Umowa sezonowa jest szczególnym rodzajem umowy terminowej o pracę. Jeżeli łączyła Pana z pracodawcą umowa o pracę, przysługują Panu wszystkie związane z tym stosunkiem pracy uprawnienia. W związku z powyższym przysługuje Panu dodatek za nadgodziny w dni powszednie oraz święta i niedziele, będące dla danej osoby dniami pracy, ratyfikowane są 50% dodatkiem, natomiast nadgodziny przypadające w nocy oraz niedziele i święta, będące dniami wolnymi oraz dni wolne zamiast pracy niedzielnej i świątecznej - 100% dodatkiem.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika