Praca sezonowa

Pytanie:

Byłem zatrudniony sezonowo na czas trwania kampanii cukrowniczej. Pracowałem w systemie zmianowym (12 na 24 godziny) również w soboty i niedziele. Po zakończeniu kampanii okazało się, że czas trwania mojej umowy został sztucznie przedłużony o ilość dni, jakie pracowałem w soboty i niedziele. Za te dni otrzymałem wynagrodzenie wg normalnej stawki (nie świątecznej). Czy stawka za pracę w dni wolne od pracy (czyli soboty i niedziele) jest taka sama jak w dni powszednie? Czy mój pracodawca postąpił słusznie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa sezonowa jest szczególnym rodzajem umowy terminowej o pracę. Jeżeli łączyła Pana z pracodawcą umowa o pracę, przysługują Panu wszystkie związane z tym stosunkiem pracy uprawnienia. W związku z powyższym przysługuje Panu dodatek za pracę w dni świąteczne w wysokości 100% stawki godzinowej (jeżeli praca była wykonywana przed 1 stycznia 2003 r.). Od 1 stycznia 2003 r. obowiązuje zasada, zgodnie z którą nadgodziny w dni powszednie oraz święta i niedziele, będące dla danej osoby dniami pracy, ratyfikowane są 50% dodatkiem, natomiast nadgodziny przypadające w nocy oraz niedziele i święta, będące dniami wolnymi oraz dni wolne zamiast pracy niedzielnej i świątecznej - 100% dodatkiem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.3.2017

  Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców?

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.  W proponowanej nowelizacji ustawy określono nowe zasady przyjmowania cudzoziemców (...)

 • 15.7.2017

  Bezpieczeństwo podejmujących pracę sezonową za pośrednictwem agencji zatrudnienia

  Co roku, szczególnie w sezonie letnim, prasa donosi o przypadkach nieuczciwych pośredników, którzy deklarują posiadanie ofert pracy sezonowej, lecz otrzymanie takich ofert wiąże (...)

 • 27.5.2017

  Bazy ofert pracy dla nauczycieli

  W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

 • 9.9.2017

  Co nowego w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców?

  Od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia (...)