Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z ar. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:- akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
- urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
- opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
- proste informacje prasowe.
Wiele zdjęć, filmów, utworów muzycznych powstałych w okresie II wojny światowej czy istnienia ZSRR ma charakter, jak Pan słusznie zauważył, materiałów urzędowych.
Problem w przypadku takich zdjęć polega jednak na tym, że często trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakich okolicznościach, przez kogo, na czyje zlecenie zrobione zostały zdjęcia. Chodzi bowiem o ustalenie czy rzeczywiście jest to materiał urzędowy (najczęściej taki charakter można przypisać właśnie materiałom propagandowym).
Przyjmując, że zdjęcia te mają charakter materiałów urzędowych, należy stwierdzić, iż nie podlegają one ochronie prawnoautorkiej. I to zarówno w zakresie osobistych jak i majątkowych praw autorskich.
Oczywiście jest Pan właścicielem zdjęć, jako rzeczy (ruchomości). Może Pan te zdjęcia rozpowszechniać - publikować na stronie internetowej, pokazać na wystawie itp. Z drugiej strony inne osoby mogą również rozpowszechniać czy nawet sprzedawać scany tych zdjęć, bez Pana zgody. To że Pan zakupił zdjęcia nie oznacza bowiem, że zmienia się ich charakter czy że „odżywają" majątkowe prawa autorskie.