Prawo do premii uznaniowej

Pytanie klienta:

""Pracodawca w umowie o pracę, zawartej na czas nieokreślony na piśmie zobowiązał się w kwestii wynagrodzenia miesięcznego do: 1000 zł plus premia uznaniowa. Od dwóch miesięcy wypłaca tylko jeden składnik ww. wynagrodzenia, tj.: 1000 zł. Czy pracodawca, który nie wypłaca od dwóch miesięcy premii uznaniowej narusza prawo?""

Odpowiedź prawnika:

Premia może mieć charakter dwojaki - może to być premia regulaminowa, albo uznaniowa. Premia regulaminowa: W zakładzie pracy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników pracodawca ustala warunki wynagrodzenia za pracę w regulaminie wynagradzania. Tam powinien być określony sposób ustalania wysokości wynagrodzenia i termin jego wypłaty oraz zasady wypłacania premii. W umowie o pracę można umówić się inaczej, ale tylko pod warunkim, ze będzie to dla pracownika korzystniejsze niż wynikałoby to z zasad ogólnych. Premia regulaminowa określona jest w regulaminie wynagradzania, który określa warunki jej przyznania. Każdy pracownik, który spełni wymagania ma prawa żądać wypłaty premii regulaminowej. Premia uznaniowa: Jak sama nazwa wskazuje jej wypłata uzależniona jest od ""dobrej woli"" pracodawcy i właściwie pracownik nie ma podstaw żądać jej wypłaty. Może jednak zwrócić się (np. na piśmie) o uzasadnienie, dlaczego nie została mu ona wypłacona.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.