Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Pytanie:

"Chcę wziąć ślub z obywatelką Słowacji. Mamy zamiar mieszkać w Polsce. Czy moja przyszła żona otrzymując zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, ma prawo do bezpłatnego korzystania z państwowej służby zdrowia, czy też ja jestem zobowiązany pokryć wszelkie koszty opieki medycznej?"

Odpowiedź prawnika: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Sam fakt uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce nie jest równoznaczny z uzyskaniem statusu ubezpieczonego w Narodowym Funduszu Zdrowia i uzyskaniem prawa do „darmowej” opieki zdrowotnej. Ubezpieczonym jest osoba, która zgodnie z ustawą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu lub ubezpiecza się dobrowolnie. Obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu może wynikać np. z pozostawania w stosunku pracy, prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli jednak Pana małżonka nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, może korzystać z Pana ubezpieczenia. Zgodnie z ustawą, za ubezpieczonych uważa się cudzoziemców, którzy są członkami rodziny osoby, która jest ubezpieczona w NFZ, i jeżeli cudzoziemiec ten nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Tak więc, jeżeli Pana małżonka nie wykonuje żadnej pracy na terenie Polski (nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu) i jednocześnie jest Pan ubezpieczony w NFZ, to Pana małżonka będzie ubezpieczona i będzie mogła korzysta z Pańskiego ubezpieczenia. Aby jednak skorzystać z tego przaywileju, musi Ją Pan zgłosić do Funduszu (jako członka rodziny objętego ubezpieczeniem), i dopiero po tym zgłoszeniu uzyska prawo do opieki zdrowotnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Beata 2016-10-09 09:44:29

    Maz przeszedl na emeryture w Szwecji i chcemy zamieszkac w Polsce, czym mam prawo wziasc go na swoje ubezpieczenie w NFZ. Ja mam emeryture w Polsce.I jesli moge, gdzie to zalatwic? Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

  • Anna 2014-02-26 01:28:22

    Podpinam się pod pytanie przedmówczyni. Mój mąz był w Polsce, równiez jest spoza UE, planujemy zamieszkać w Polsce na stałe, ja jestem bezrobotna, zarejestrowana w Urzędzie Pracy, ubezpieczona w NFZ. Czy mój mąż również ma prawo do korzystania z mojego ubezpieczenia do chwili znalezienia pracy? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)

  • M 2014-02-16 13:42:16

    A jeżeli mąż jest spoza Unii Europejskiej i nigdy nie był w Polsce to mogę go zgłosić w NFZ? I jeżeli jestem teraz zarejestrowana w urzędzie pracy w Polsce i mąż - obcokrajowiec też jest bezrobotny i do tego nie ma go na terenie Polski to mogę załatwić takiej osobie ubezpieczenie w Polsce? Wówczas powinnam to załatwić w urzędzie pracy czy w NFZ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika