Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ
Pytanie:
"Chcę wziąć ślub z obywatelką Słowacji. Mamy zamiar mieszkać w Polsce. Czy moja przyszła żona otrzymując zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, ma prawo do bezpłatnego korzystania z państwowej służby zdrowia, czy też ja jestem zobowiązany pokryć wszelkie koszty opieki medycznej?"
Odpowiedź prawnika: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ
Sam fakt uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce nie jest równoznaczny z uzyskaniem statusu ubezpieczonego w Narodowym Funduszu Zdrowia i uzyskaniem prawa do „darmowej” opieki zdrowotnej. Ubezpieczonym jest osoba, która zgodnie z ustawą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu lub ubezpiecza się dobrowolnie. Obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu może wynikać np. z pozostawania w stosunku pracy, prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli jednak Pana małżonka nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, może korzystać z Pana ubezpieczenia. Zgodnie z ustawą, za ubezpieczonych uważa się cudzoziemców, którzy są członkami rodziny osoby, która jest ubezpieczona w NFZ, i jeżeli cudzoziemiec ten nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Tak więc, jeżeli Pana małżonka nie wykonuje żadnej pracy na terenie Polski (nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu) i jednocześnie jest Pan ubezpieczony w NFZ, to Pana małżonka będzie ubezpieczona i będzie mogła korzysta z Pańskiego ubezpieczenia. Aby jednak skorzystać z tego przaywileju, musi Ją Pan zgłosić do Funduszu (jako członka rodziny objętego ubezpieczeniem), i dopiero po tym zgłoszeniu uzyska prawo do opieki zdrowotnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?