e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Pytanie:

Chcę wziąć ślub z obywatelką Słowacji. Mamy zamiar mieszkać w Polsce. Czy moja przyszła żona otrzymując zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, ma prawo do bezpłatnego korzystania z państwowej służby zdrowia, czy też ja jestem zobowiązany pokryć wszelkie koszty opieki medycznej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

23.11.2004

Sam fakt uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce nie jest równoznaczny z uzyskaniem statusu ubezpieczonego w Narodowym Funduszu Zdrowia i uzyskaniem prawa do „darmowej” opieki zdrowotnej. Ubezpieczonym jest osoba, która zgodnie z ustawą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu lub ubezpiecza się dobrowolnie. Obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu może wynikać np. z pozostawania w stosunku pracy, prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli jednak Pana małżonka nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, może korzystać z Pana ubezpieczenia. Zgodnie z ustawą, za ubezpieczonych uważa się cudzoziemców, którzy są członkami rodziny osoby, która jest ubezpieczona w NFZ, i jeżeli cudzoziemiec ten nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Tak więc, jeżeli Pana małżonka nie wykonuje żadnej pracy na terenie Polski (nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu) i jednocześnie jest Pan ubezpieczony w NFZ, to Pana małżonka będzie ubezpieczona i będzie mogła korzysta z Pańskiego ubezpieczenia. Aby jednak skorzystać z tego przaywileju, musi Ją Pan zgłosić do Funduszu (jako członka rodziny objętego ubezpieczeniem), i dopiero po tym zgłoszeniu uzyska prawo do opieki zdrowotnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Beata

9.10.2014 9:44:29

Re: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Maz przeszedl na emeryture w Szwecji i chcemy zamieszkac w Polsce, czym mam prawo wziasc go na swoje ubezpieczenie w NFZ. Ja mam emeryture w Polsce.I jesli moge, gdzie to zalatwic? Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

Re: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Anna

26.2.2012 1:28:22

Re: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

Podpinam się pod pytanie przedmówczyni. Mój mąz był w Polsce, równiez jest spoza UE, planujemy zamieszkać w Polsce na stałe, ja jestem bezrobotna, zarejestrowana w Urzędzie Pracy, ubezpieczona w NFZ. Czy mój mąż również ma prawo do korzystania z mojego ubezpieczenia do chwili znalezienia pracy? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)

Re: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

M

16.2.2012 13:42:16

Re: Prawo małżonka obcokrajowca do świadczeń z NFZ

A jeżeli mąż jest spoza Unii Europejskiej i nigdy nie był w Polsce to mogę go zgłosić w NFZ? I jeżeli jestem teraz zarejestrowana w urzędzie pracy w Polsce i mąż - obcokrajowiec też jest bezrobotny i do tego nie ma go na terenie Polski to mogę załatwić takiej osobie ubezpieczenie w Polsce? Wówczas powinnam to załatwić w urzędzie pracy czy w NFZ?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ