Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 1069 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że w przypadku, gdy w przepisach szczególnych współwłaścicielowi lub osobie trzeciej przysługuje względem nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, postanowienie o przybiciu po jego uprawomocnieniu się, sąd doręcza osobie uprawnionej. Przepis ten odsyła więc do przepisów szczególnych. Przepisy takie znajdują się m.in. w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. W ustawie tej ustanowiono na rzecz dzierżawcy nieruchomości rolnej prawo pierwokupu, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
-
umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty,
-
nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.
Tylko wówczas, gdy spełnione są powyższe warunki, dzierżawca posiada prawo pierwokupu. Jeżeli natomiast prawo pierwokupu nie przysługuje dzierżawcy, przysługuje ono Agencji Nieruchomości Rolnych.