Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 826 kpc umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych.
W literaturze przedmiotu podnosi się, iż z tego przepisu wynika obowiązek komornika dokonania czynności usuwających skutki czynności egzekucyjnych. „Wydając postanowienie o umorzeniu postępowania, organ egzekucyjny nie musi zarządzać uchylenia poszczególnych czynności. Powinien on jednak podjąć z urzędu czynności usuwające skutki dokonanych czynności egzekucyjnych w celu przywrócenia dłużnikowi pełnej swobody dysponowania rzeczą lub prawem, w stosunku do których była skierowana egzekucja" - Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 632. Za taką czynność naszym zdaniem należy uznać również zapewnienie wykreślenia wpisu o egzekucji z księgi wieczystej.
Podstawą wpisu (bądź wykreślenia wpisu) w księdze wieczystej może być prawomocne orzeczenie sądowe. W postępowaniu egzekucyjnym komornik pełni funkcję organu egzekucyjnego, a zatem jego postanowienia w zakresie wpisów do księgi związanych z postępowaniem egzekucyjnym powinny być traktowane na równi z orzeczeniami sądu i stanowić podstawę wpisu (wykreślenia wpisu). Postanowienie takie powinno być prawomocne, gdyż oznacza to, iż w tym zakresie postanowienie to nie może co do zasady ulec zmianie.
Jako, że do postępowania egzekucyjnego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu procesowym, to na podstawie art. 364 par. 1 kpc komornik powinien na wniosek strony stwierdzić prawomocność swojego postanowienia. To, że nie chciał tego uczynić mogło wynikać z tego, iż w danej chwili jego postanowienie nie było jeszcze prawomocne.