Próba wyłudzenia odszkodowania

Pytanie:

"Do tej pory nie miałem konfliktu z prawem, prawdopodobnie zostanie mi udowodniona próba wyłudzenia odszkodowania (kradzież samochodu, z polisy AC, wartość około 10 tyś PLN). Nie będę ukrywał, że w obecnej chwili bardzo żałuję tego co zrobiłem. Jak się bronić, co mi grozi, na jak dalece posuniętą łaskawość wymiaru sprawiedliwości mogę liczyć, ponadto czy mój pracodawca zostanie powiadomiony o zajściu (pracuję w Spółce z o.o.)? "

Odpowiedź prawnika: Próba wyłudzenia odszkodowania

Przestępstwo wyłudzenia odszkodowania polega na spowodowaniu, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, zdarzenia będącego podstawą do wypłaty takiego odszkodowania. Osoba, która popełniła taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dobrowolne zapobieżenie wypłacie odszkodowania. Musiałoby to jednak nastąpić jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego.  Jeżeli nie ma już szans na podobne działanie, pozostaje staranie się o nadzwyczajne złagodzenia kary. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy będzie to uzasadnione w Pana sytuacji.

Przykładami sytuacji, w których sąd może zdecydować o nadzwyczajnym złagodzeniu kary są stuacje, gdy:

 1. pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,
 2. ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,
 3. jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek związany z popełnionym przestępstwem.

Musi jednak wystąpić dodatkowa przesłanka, które wskaże, że nawet najniższa kara, jaką może orzec sąd za dany czyn byłaby niewspółmiernie surowa.

Przepisy nie przewidują obowiązku powiadomienia pracodawcy o tym, że jeden z jego pracowników popełnił przestępstwo. Jeżeli jednak pracodawca zdobędzie taką informację, a przestępstwo, którego dopuścił się pracownik uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku i zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem (lub jest oczywiste), to pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić pracownika.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • ktos 2016-10-02 00:00:12

  powiedzmy ze jestem w posiadaniu wiedzy nt wyludzen conajmniej 8 szkod z oc i ac czy ubezpieczyciel placi za takie informacje?

 • olo 2012-10-22 14:01:59

  Witam miałem kolizje drogową sprawca sie przyznał do winy ja pojechałem do ubezpieczyciela sprawcy na wycene a on mnie straszy prokuratorem ponieważ niby juz miałem porysowane auto a powiedziałem ze nie było po oglendzinach auta sprawcy powiedział ze wgniecienie tak ale rysy nie co robic dalej minelo juz 2 tygodnie a ja nawet nie dostałem wyceny autka

 • Prawnik 2012-10-18 21:34:57

  nie ułaskawi, dożywocie bez prawa do przepustek i możliwości wcześniejszego zwolnienia

 • daria 2012-10-13 16:08:31

  mam takie pytanie ...... Jeżeli mój chłopak z kolegami specjalnie spowodowali wypadek samochodowy by wyciągnąć z ubezpieczenia samochodu pieniądze. Oczywiście wcześniej nie był karany ani nie brał w takich zdarzeniach udziału czy jest taka możliwość ze sad ułaskawi go bądź dostanie wyrok w zawiasach bardzo się martwię wiec proszę o jak najszybsza odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika