Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przestępstwo wyłudzenia odszkodowania polega na spowodowaniu, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, zdarzenia będącego podstawą do wypłaty takiego odszkodowania. Osoba, która popełniła taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dobrowolne zapobieżenie wypłacie odszkodowania. Musiałoby to jednak nastąpić jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego. Jeżeli nie ma już szans na podobne działanie, pozostaje staranie się o nadzwyczajne złagodzenia kary. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy będzie to uzasadnione w Pana sytuacji.
Przykładami sytuacji, w których sąd może zdecydować o nadzwyczajnym złagodzeniu kary są stuacje, gdy:
-
pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,
-
ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,
-
jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek związany z popełnionym przestępstwem.
Musi jednak wystąpić dodatkowa przesłanka, które wskaże, że nawet najniższa kara, jaką może orzec sąd za dany czyn byłaby niewspółmiernie surowa.
Przepisy nie przewidują obowiązku powiadomienia pracodawcy o tym, że jeden z jego pracowników popełnił przestępstwo. Jeżeli jednak pracodawca zdobędzie taką informację, a przestępstwo, którego dopuścił się pracownik uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku i zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem (lub jest oczywiste), to pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić pracownika.