Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy zadbać o uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. Należy wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej. Podstawą będzie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Następnym krokiem powinno być opróżnienie lokalu z osób zajmujących budynek. Jeżeli po wezwaniu do opróżnienia lokalu, osoby te nadal zajmują lokal bez tytułu prawnego, należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka też o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, bądź o braku takiego uprawnienia. Jeżeli sąd nie przyznał zajmującym lokal uprawnienia do lokalu socjalnego, po uprawomocnieniu orzeczenia można przystąpić do egzekucji tego orzeczenia. Jeśli natomiast sąd przyzna uprawnienie do lokalu socjalnego, sąd nakaże jednocześnie wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
Zgodnie z Prawem budowlanym zasadą jest, że rozbiórka budynku wymaga wydania przez właściwy organ (starostę) pozwolenia na rozbiórkę budynku. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na rozbiórkę można przystąpić do czynności rozbiórkowych. Od tej zasady art. 31 ust. 1 Prawa budowlanego przewiduje wyjątki. Wydanie pozwolenia na rozbiórkę nie jest wymagane w przypadku rozbiórki budynków nie wpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości. W tym przypadku wystarczające jest zgłoszenie właściwemu organowi (staroście), w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót.
W przypadku wydania przez właściwe organy decyzji nakazującej wyburzenie budynku, występowanie do starosty o wydanie pozwolenia na rozbiórkę jest zbędne. Decyzja nakazująca wyburzenie rozbiórki stanowi wystarczającą podstawę do przeprowadzenia prac rozbiórkowych w zakresie wskazanym w tej decyzji. Brak jednak pewności czy decyzja wydana ok 15 lat temu jest nadal ważna, czy obowiązuje i czy nie została uchylona przez organ, który ją wydał. Te wątpliwości może rozwiać jedynie organ uprawniony do wydania decyzji.