Protokół odbioru końcowego

Pytanie:

"Czy protokół odbioru końcowego (odbiór techniczny) spisywany pomiędzy wykonawcą (developerem) lub też inwestorem zastępczym, a inwestorem, właścicielem nieruchomości jest dokumentem, który ma jakąś moc prawną czy może posłużyć jedynie jako dowód w ewentualnej sprawie? Co powinien zawierać dobrze napisany protokół technicznego odbioru domu? "

Odpowiedź prawnika: Protokół odbioru końcowego

Protokół odbioru końcowego, w przeciwieństwie do dziennika budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót, nie jest dokumentem urzędowym w rozumieniu art. 244 ustawy Kodeks postępowania cywilnego (analogicznie - Kodeksu postępowania administracyjnego). Protokół jest natomiast dokumentem prywatnym, który zgodnie z art. 245 k.p.c. stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie (tzw. domniemanie wyłączające potrzebę dowodu, że osoba, która dokument podpisała, złożyła zawarte w nim oświadczenie). Oczywiście protokół, jako dokument, może zostać użyty jako dowód w postępowaniu sądowym i administracyjnym. Na mocy art. 253 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, jeżeli strona zaprzecza prawdziwości dokumentu prywatnego albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenie osoby, która je podpisała, od niej nie pochodzi, obowiązana jest okoliczności te udowodnić. Jeżeli jednak spór dotyczy dokumentu prywatnego pochodzącego od innej osoby niż strona zaprzeczająca, prawdziwość dokumentu powinna udowodnić strona, która chce z niego skorzystać. Przepisy prawa nie określają koniecznej treści protokołu odbioru technicznego, stanowią tylko o obowiązku jego sporządzenia, jako że protokół ten należy do dokumentacji budowy, która ma być przekazana przez inwestora właścicielowi lub zarządcy obiektu przy oddawaniu obiektu do użytku. Protokół odbioru określa wszystkie ustalenia dokonane w trakcie odbioru, a dokładny wzór takiego protokołu, przygotowany przez specjalistów z dziedziny budownictwa, jest udostępniany w księgarniach i w internecie.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Leszek 2012-02-09 15:59:20

    Nie znalazłem takiego wzoru dokumentu,żal.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika