Prowadzenie działalności przez syndyka

Pytanie:

"Sąd orzekł upadłość przedsiębiorstwa obejmującą likwidację majątku. Syndyk uznał, że prowadzenie działalności jest zasadne, gdyż wiąże się z określonym zyskiem a tym samym powiększeniem masy upadłości. Czy syndyk może zwrócić się do sędziego komisarza o zezwolenie na czasowe prowadzenie działalności i w jaki sposób winien to zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Prowadzenie działalności przez syndyka

Skoro zostało wszczęte postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację to w takim wypadku obowiązkowym jest powołanie syndyka. Zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości. Do swoich czynności przystępuje zatem syndyk. Ma on za zadanie w takim wypadku zbyć poszczególne składniki przedsiębiorstwa lub całe przedsiębiorstwo. Artykuł 312 Prawa upadłościowego i naprawczego daje jednak możliwość, o którą Pan/Pani pyta. Stanowi on, iż w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego można prowadzić dalej przedsiębiorstwo upadłego, jeżeli możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami lub możliwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części. Jeżeli syndyk prowadzi przedsiębiorstwo upadłego, powinien podjąć wszelkie działania zapewniające zachowanie przedsiębiorstwa co najmniej w niepogorszonym stanie. Z treści tego przepisu wynika zatem, iż jest możliwe aby syndyk prowadził przedsiębiorstwo upadłego i nie jest do tego potrzebna zgoda, czy też jakkolwiek inaczej wyrażona akceptacja sędziego – komisarza. Możliwość taka wynika bezpośrednio z przepisu artykułu 312. Konieczne jest jednyenie, aby zostały spełnione 2 warunki: 1) musi istnieć możliwość zawarcia układu z wierzycielami, 2) musi istnieć możliwość sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części. Jeżeli prowadzenie przedsiębiorstwa ma trwać dłużej niż 3 miesiące, wymagane jest zezwolenie rady wierzycieli. Prowadzenie przedsiębiorstwa upadłego nakłada na syndyka obowiązek podjęcia wszelkich działań zapewniających zachowanie przedsiębiorstwa co najmniej w niepogorszonym stanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika