Prowadzenie podsłuchu w zakładzie pracy

Pytanie:

"Czy pracodawca musi powiadomić pracownika o podsłuchiwaniu (rejestracji) rozmów prowadzonych z telefonu służbowego? Czy zdarzenie podsłuchiwania rozmowy musi być sygnalizowane pracownikowi?"

Odpowiedź prawnika: Prowadzenie podsłuchu w zakładzie pracy

Pracodawca musi mieć zapewnioną możliwość nadzorowania swoich pracowników. Może chodzić tutaj na przykład o przestrzeganie pewnych zasad korzystania z narzędzi należących do pracodawcy lub o ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa. Z drugiej strony każdemu obywatelowi Konstytucja RP przyznaje prawo do tajemnicy komunikowania się (art. 49 Konstytucji) oraz ochrony prywatności (art. 47 Konstytucji). Może tutaj wchodzić w grę również naruszenie pewnych dóbr osobistych chronionych na podstawie art. 23 i 24 kodeksu cywilnego. Mamy więc w tej sytuacji nierozstrzygnięty żadnym przepisem prawa konflikt wartości.

Wydaje się, że w przedstawionej sytuacji pierwszeństwo należałoby przyznać prawom pracownika. Świadczy o chociażby statut aktu prawnego (Konstytucji), w którym wypowiedziane zostały powyższe zasady. Powszechnie jednak uważa się, że w pewnych wypadkach pracodawca ma prawo kontrolować pracowników - czy to przez podsłuchiwanie ich rozmów czy też przez monitorowanie ich pracy. Jedną z takich sytuacji jest zgoda pracownika na takie utrwalanie. Nie musi być ona wyrażana indywidualnie. Odpowiednie zasady mogą zostać umieszczone w regulaminie pracy.

Należy zaznaczyć, że za naruszenie powyższych przepisów oprócz odpowiedzialności określonej w kodeksie cywilnym (obowiązek usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego, zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia) grozić może również sankcja karna. Chodzi o przestępstwa określone w Rozdziale XXXIII (Przestępstwa przeciwko ochronie informacji).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2015-01-25 16:19:59

    Witam, mąż ma zakaz urzywania prywatnej komórki w godzinach pracy,a wszystkie rozmowy przez telefon służbowy są nagrywane i osłuchiwane przez pracodawce.Czy pracodawca może bez karnie odsłuchiwać rozmowy prywatne prowadzone przez telefon służbowy?Przypominam że nie mam innej możliwości kontaktowania się z mężem w czasie jego godzin pracy.

  • Alicja 2012-12-28 09:43:25

    Pracuje w malym sklepie osiedlowym ,czesto prowadzimy luzne rozmowy na tematy prywatne i zyciowe Szef po zamknieciu sklepu przeglada kamery na co ma prawo aby nadzorowac nasza prace Ale chcialam zapytac czy ma prawo do fonii Pytam iz zawsze odsluchuje nasze rozmowy a potem sie wysmiewa czy robi glupie uwagi Z powazaniem Ala

  • T.K 2012-06-08 17:18:59

    Witam, moje pytanie czy pracodawca moze podsluchiwac pracownikow w czasie wykonywania obowiazkow na terenie zakladu z kamer z mikrofonem ?

  • Ala 2012-04-22 22:39:47

    W mojej pracy o podsłuchu pracodawca ponformował wszystkich pracownoków oprócz mnie, byłam tzw. królikiem doświadczalnym.proszę o pomoc czy to bvyło zgodne z prawem i czy mogę z tym iść do sądu tym bardziej że zostałam bardzo dosadnie "opieprzona"

  • m.a33 2012-02-18 18:51:25

    Witam To że mamy monitoring w pracy wiemy od zawsze ale to że jest również podsłuch dowiedziałyśmy się niedawno i to przypadkiem gdy szef zaczął komentować nasze rozmowy.Zaczęły się niemiłe komentarzeitp.Co w takiej sytuacji mamy robić?Jakie mamy prawa?Czy szef ma prawo tak postępować z pracownikami?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika