Prywatna "czarna lista" dłużników
Pytanie:
"Na serwisie A. jest czarna lista. Jest to wykaz klientów, którzy są automatycznie zablokowani co do możliwości dokonania zakupu u osoby, która dokonała wpisu na czarną listę. Chcę u siebie w firmie wprowadzić podobne rozwiązanie. Czy taka lista jest legalna? Czy legalne jest wymienianie się takimi listami z innymi firmami? "
Odpowiedź prawnika: Prywatna "czarna lista" dłużników
Z analizy opisanego stanu faktycznego wynika, iż serwis internetowy o którym Pan wspomina przewiduje blokowanie możliwości dokonywania transakcji z danym użytkownikiem. Jeśli użytkownik ten zostanie wpisany na listę blokowaną, nie będzie mógł dokonywać transakcji z blokującym. Lista zblokowanych użytkowników jest więc znana tylko blokującemu.
Odmienna kwestą jest natomiast sporządzanie i publikowanie czarnej listy nierzetelnych kontrahentów. W świetle ustawy udostępnianiu informacji gospodarczej takie działanie będzie możliwe bądź też zabronione, w zależności od odbiorców listy - osób do których lista jest kierowana. Jeśli taka lista będzie kierowana do nieoznaczonej listy odbiorców (przykładowo, dostępna w Internecie na stronie Pana firmy o każdy będzie się mógł z nią zapoznać) działanie takie będzie niezgodne z ustawą. Przepisy karne przewidują w takim przypadku dość surową odpowiedzialność - grzywnę do 5.000 000 zł (słownie: pięć milionów złotych) albo karę pozbawienia wolności do 3 lat - bądź też obie kary łącznie. Legalną drogą w takiej sytuacji jest zgłoszenie nierzetelnego kontrahenta do bura informacji gospodarczej.
Jeśli natomiast podmiot udostępniający informację zna odbiorcę bądź odbiorców do których kierowana jest lista, wówczas ustawa nie znajduje zastosowania. Upublicznienie listy jest więc możliwe jedynie wówczas, gdy podmiot tworzący ją zna odbiorców w chwili przekazania listy - tak Arwid Mednis w Mednis Arwid, Noga-Bogomilska Joanna, Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Komentarz, Warszawa 2003 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I) ss. 152.
Gdyby w świetle powyższego chciał Pan stworzyć taką listę i wymieniać się nią ze znanymi i określonymi w chwili przekazania kontrahentami, w świetle prawa byłoby to dopuszczalne. Lista odbiorców musi być jednak znana w chwili przekazania danych - musi to być oznaczony krąg odbiorców i lista nie może mieć charakteru publicznego.
Na marginesie warto wspomnieć, iż podawanie informacji o kontrahentach na forach czy też stronach internetowych może wiązać się z odpowiedzialnością na podstawie przepisów o naruszeniu dóbr osobistych oraz odpowiedzialności karnej w przypadku pomówienia takiej osoby.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?