Prywatny akt oskarżenia i pozew adhezyjny
Pytanie:
"Chciałbym wiedzieć, czy kierując do sądu prywatny akt oskarżenia z art. 212 §1 kk w zw. z art. 12 kk tj. o ciągłe pomawianie mnie o czyny i właściwości, które mają poniżyć mnie w opinii publicznej mogę w treści aktu oskarżenia zawrzeć żądania wynikające z treści art. 24 KC i żądać od oskarżonego usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych np. poprzez wysłanie pism z przeprosinami i wyjaśnieniami? Czy może do aktu oskarżenia muszę załączyć odrębne pismo procesowe tj. pozew cywilny i dopiero w tym piśmie dochodzić roszczeń cywilnych? Ponadto chciałbym wiedzieć, czy w tego typu sprawach są szanse na wyegzekwowanie opublikowania wyroku do wiadomości publicznej (art. 215 kk)?"
Odpowiedź prawnika: Prywatny akt oskarżenia i pozew adhezyjny
Przestępstwo określone w art. 212 par. 1 kodeksu karnego, tj, zniesławienie, jest ścigane z oskarżenia prywatnego. Pokrzywdzony winien zatem skierować do organów ścigania prywatny akt oskarżenia, w którego treści wskaże wszystkie okoliczności oraz przesłanki odpowiedzialności karnej określonej osoby, która w jego ocenie owo przestępstwo popełniła. Jednocześnie, stosownie do treści art. 62 kodeksu postępowania karnego, pokrzywdzony może wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (powództwo adhezyjne). Wytoczenie tego powództwa jest dopuszczalne aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. W powództwie adhezyjnym winno się zatem znaleźć żądanie określone w art. 24 kodeksu cywilnego. Nic nie stoi rzecz jasna na przeszkodzie, aby zarówno prywatny akt oskarżenia, jak i pozew adhezyjny stanowiły w istocie jedno pismo procesowe.
Art. 215 kodeksu karnego przewiduje, iż na wniosek pokrzywdzonego sąd orzeka podanie wyroku skazującego do publicznej wiadomości. Zastosowanie tego przepisu w praktyce zależy od okoliczności konkretnej sprawy oraz decyzji składu orzekającego, który dokona analizy konieczności zastosowania tego instrumentu prawnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?