Przechowanie dokumentacji zlikwidowanej spółki
Pytanie:
"PYTANIE PODATKOWE Dowody księgowe oraz inną dokumentację prowadzoną zgodnie z ustawą podatkową i o rachunkowości przechowuje się w siedzibie zarządu lub oddziału (zakładu) Spółki z o.o. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw zlikwidowanych przechowującym będzie wyznaczona osoba (lub jednostka). Czy przepisy zabraniają, aby taką osobą przechowująca dokumenty po likwidacji była dowolna osoba fizyczna? Czy miejsce zamieszkania lub zameldowania tej osoby ma jakieś znaczenie? Czy Spółka, której jednym udziałem był kapitał zagraniczny, mająca siedzibę na terytorium kraju może po likwidacji przechowywać swoją dokumentację w innym kraju należącym do Unii Europejskiej?"
Odpowiedź prawnika: Przechowanie dokumentacji zlikwidowanej spółki
Wedle art. 73 ustawy o rachunkowości prowadzący księgi rachunkowe przechowują dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne w siedzibie zarządu lub oddziału (zakładu) jednostki w oryginalnej postaci. Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą.
Zgodnie z art. 76 ustawy o rachunkowości, zbiory jednostek, które zostały zlikwidowane - przechowuje wyznaczona osoba lub jednostka; o miejscu przechowywania kierownik, likwidator jednostki lub syndyk masy upadłościowej informuje właściwy sąd lub inny organ prowadzący rejestr lub ewidencję działalności gospodarczej oraz urząd skarbowy. Przepisy art. 72-74 stosuje się odpowiednio.
Przepisy nie zabraniają zatem, aby osobą przechowująca dokumenty po likwidacji była dowolna osoba fizyczna, nie stawiają też wymagań co do jej miejsca zamieszkania, w tym nie wymagają, aby osoba lub jednostka, która będzie przechowywała zbiory jednostki zlikwidowanej miała miejsce zamieszkania/siedzibę na terytorium kraju. Wydaje się zatem, iż nie ma przeszkód, aby dokumentacja księgowa zlikwidowanej spółki, której jednym udziałem był kapitał zagraniczny, mająca siedzibę na terytorium kraju mogła być przechowywana w innym kraju należącym do Unii Europejskiej.
Przeszkód w tym zakresie nie stawia również art. 86 § 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w razie likwidacji lub rozwiązania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej podmiot dokonujący jej likwidacji lub rozwiązania zawiadamia pisemnie właściwy organ podatkowy, nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem.
Warto także przeczytać: Nowe zasady archiwizacji dokumentacji pracowniczej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?