Przechowywanie muzyki w formacie mp3

Pytanie:

"Czy dla własnych potrzeb (na tzw. użytek własny) można przechowywać na komputerze lub na płytach pliki np. mp3?"

Odpowiedź prawnika: Przechowywanie muzyki w formacie mp3

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.

Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Warunkiem takiego użytku jest posiadanie orginału czyli po prostu dla stworzenia kopi np. na komputerze użytkownik powinien posiadać prawa do tych utworów. Posiada takie prawa jeśli zakupił płytę z takimi utworami.

Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego. Przykładem tego może być tworzenie własnych kompozycji na własny użytek z utworów znajdujących się np. na pięciu płytach (wybór najlepszych kawałków).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2013-06-20 14:38:22

    Coś w tym artykule jest niejasnego, a nawet sprzecznego w stosunku do następnego artykułu napotkanego na tym serwisie. "Nie wymaga zezwolenia twórcy ... Przykładem tego może być tworzenie własnych kompozycji na własny użytek z utworów znajdujących się np. na pięciu płytach (wybór najlepszych kawałków)." W kolejnym artykule: http://e-prawnik.pl/biznes/wlasnosc-przemyslowa-i-prawa-autorskie/prawo-autorskie/odpowiedzi/przerabianie-muzyki-na-format-mp3.html?utm_source=playlist&utm_medium=playlist&utm_campaign=playlist "Tym samym zarówno tworzenie plików mp3 nawet z własnej płyty ... jest nielegalne." Proszę o wyjaśnienie, jeśli można.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika