Przedawnienie karalności przestępstwa

Pytanie:

"Czy w myśl art. 105 k.k. popełnienie przestępstwa określonego w art. 231 k.k. może zostać przedawnione tzn. czy karalność za czyn z art. 231 k.k. może być przedawniona? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie karalności przestępstwa

Karalność przestępstwa z art. 231 par. 1 i par. 3 ustawy Kodeks karny (nadużycie funkcji przez funkcjonariusza publicznego) ustaje, jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło 5 lat, przestępstwa z art. 231 par. 2 k.k. - jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło 10 lat. Karalność przestępstwa popełnionego przez funkcjonariusza publicznego nie podlega przedawnieniu tylko wtedy, jeśli funkcjonariusz publiczny dopuścił się umyślnego przestępstwa zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, jeśli zostały popełnione w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika