Przedawnienie karalności przestępstwa

Pytanie:

Czy w myśl art. 105 k.k. popełnienie przestępstwa określonego w art. 231 k.k. może zostać przedawnione tzn. czy karalność za czyn z art. 231 k.k. może być przedawniona?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Karalność przestępstwa z art. 231 par. 1 i par. 3 ustawy Kodeks karny (nadużycie funkcji przez funkcjonariusza publicznego) ustaje, jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło 5 lat, przestępstwa z art. 231 par. 2 k.k. - jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło 10 lat. Karalność przestępstwa popełnionego przez funkcjonariusza publicznego nie podlega przedawnieniu tylko wtedy, jeśli funkcjonariusz publiczny dopuścił się umyślnego przestępstwa zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, jeśli zostały popełnione w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: