Egzekucja należności podatkowych a przedawnienie
Pytanie:
"Mam zobowiązanie podatkowe, którego nie zapłaciłem w terminie. Egzekucję prowadził organ administracyjny dokonał czynności egzekucyjnych, do których wystąpił zbieg z komornikiem sądowym. Sąd wyznaczył komornika sądowego do łącznego prowadzenia egzekucji. Zgodnie z ordynacją podatkową zaległość podatkowa przedawnia się po upływie 5 lat. Zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa bieg przedawnienia i rozpoczyna od nowa. Komornik sądowy po 4 latach prowadzenia egzekucji zastosował nowy środek. Czy zastosowanie środka egzekucyjnego przez komornika sądowego również przerywa bieg przedawnienia i rozpoczyna od nowa, czy tylko zastosowanie środków przez komornika skarbowego (różne są zdania na ten temat)?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja należności podatkowych a przedawnienie
Sprawę powyższą przesądził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 czerwca 2011 r. (P 26/10), w którym stwierdził, iż wielokrotna egzekucja podatków, która za każdym razem przerywa pięcioletni bieg terminu przedawnienia zobowiązania, nie narusza ustawy zasadniczej.
Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z ustawą zasadniczą art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej. Ten obowiązujący od września 2005 roku przepis dopuszcza stosowanie nieograniczonej liczby środków egzekucyjnych, które za każdym razem przerywają termin przedawnienia zobowiązania podatkowego bez jednoczesnego wyznaczenia końcowego terminu przedawnienia.
Trybunał podkreślił w uzasadnieniu, że zasadę przedawnienia zobowiązań podatkowych należy rozpatrywać w kontekście konstytucyjnego powszechnego obowiązku ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, a także konstytucyjnego władztwa finansowego państwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?