Przedawnienie podatku od nieruchomości

Pytanie:

"Mam nieruchomość, za którą od kilku lat nie płacę podatku. Czy podatek od nieruchomości należy do świadczeń okresowych, co by spowodowało, że każde jednorazowe świadczenie przedawnia się z upływem 3 lat?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie podatku od nieruchomości

Do zobowiązań podatkowych nie stosuje się co do zasady przepisów Kodeksu cywilnego, a przepisy Ordynacji podatkowej. Stąd do podatku od nieruchomości nie stosuje się terminów przedawnienia przewidzianych przez Kodeks cywilny dla świadczeń okresowych.

Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, „Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku". Zatem co do zasady zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 1998 r. przedawniło się z końcem 2003 r., za 1999 r. – z końcem 2004 itd. Z końcem 2006 r. przedawni się zobowiązanie za 2001 r. Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu (art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej).

W przypadku podatku od nieruchomości powyższe terminy przedawnienia należy stosować, o ile organ podatkowy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) wydał decyzję ustalającą wysokość podatku. Od przedawnienia bowiem zobowiązania podatkowego należy odróżnić przedawnienie prawa do wymiaru podatku (wydania decyzji ustalającej podatek od nieruchomości) – zgodnie z art. 68 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe powstające w wyniku doręczenia decyzji ustalającej to zobowiązanie (np. podatek od nieruchomości) nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy (chyba że podatnik np. nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego – wówczas jest to 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy). Zatem w przypadku, jeśli podatnik nie poinformował organ podatkowy (wójta burmistrza, prezydenta) o nabyciu nieruchomości, organ ma pięć lat, aby wydać decyzję ustalającą podatek, a następnie – po upływie kolejnych pięciu lat – zobowiązanie podatkowe ulegnie przedawnieniu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika