Przedawnienie prawa do spadku

Pytanie:

"Czy przedawnia się prawo do spadku? W jakim czasie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, aby prawo do spadku nie uległo przedawnieniu?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie prawa do spadku

Z pytania nie wynika, o jaki etap postępowania spadkowego chodzi. Wydaje się jednak, że nie podjął Pan jeszcze żadnych działań w związku z postępowaniem spadkowym. Prawo do spadku nie ulega przedawnieniu, jednak mogły już upłynąć terminy do dokonania pewnych czynności. Po śmierci spadkodawcy, od chwili tzw. otwarcia spadku, a dokładnie od momentu, w którym spadkobiercy dowiedzieli się o tytule swojego powołania do spadku, spadkobiercy mają 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o tym, czy przyjmują, czy odrzucają spadek. Jeżeli termin ten upłynie, a nikt z nich nie złoży stosownego oświadczenia, to brak takiego oświadczenia spadkobiercy jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku (czyli z przyjęciem spadku z długami). Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (czyli bez odpowiedzialności za długi). Nawet jeżeli nikt nie złoży takiego oświadczenia, to i tak kolejnym koniecznym krokiem jest złożenie do sądu wniosku o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, a po jego uzyskaniu o podział spadku (oczywiście gdy spadkobierców jest kilku). Podziału spadku pomiędzy kilkoma spadkobiercami można dokonać także w drodze umowy, jednak dopiero po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Możliwość złożenia wniosku o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i podział spadku nie przedawniają się.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dani 2020-03-07 17:44:02

    Witam, sprawa moze wydac sie skomplikowana,ale mysle,ze powinno znalezc sie pozytywne rozwiazanie. Otoz niedawno wykrylam,ze obecny wlasciciel posesji, zostal spadkobierca przez "przekret", jakiego dopuscila sie jego matka "zalatwiajac sobie w sadzie, w ktorym pracowala przejecie posecji komunalnej przez zasiedzenie. Posesja ta stala sie komunalna, poniewaz wlasciwy wlasciciel (ojciec matki obecnego spadkoboercy) zdal posesje na skarb panstwa. W Postanowieniou sadowym z 1990r wynika,ze owa pani nabywa posesje przez zasiedzenie, w uzasadnieniu napisane jest , ze 0d 1958 roku nabyla prawa przez zasiedzenie. Jest wiarutnym klamstwem, gdyz jeszcze przez narodzeniem mojego meza, ktory dzis ma prawie 70 lat, domami administrowala, zbierala czynsz, odprowadzala podatki rodzina meza, tj. dziadkowie, rodzice, nawet my zbieralismy czynsz. Nikomu te pieniadze nie byly odprowadzane, podatek placilo sie gminie. Pani ta nigdy na tej posesji nie byla, nie interesowala sie, podejrzewam,ze wczesniej nie wiedziala o istnieniu posesji. Przypadek sprawil,ze o nich sie dowiedziala i dopiero wowczas sie zainteresowala ich przejeciem.Gmina wystawiala lokatorm decyzje lokalowe, kiedy pani ta zalatwila sobie przejecie posesji, kazdemu lokatorowi dostarczyla nowe umowy najmu, gmina natomiast nie wypowiedziala nam swoich decyzji. Do tej pory wierzylismy,ze obecny spadkobierca jest rzetelnym i prawdziwym wlascicielem. Okazalo sie,ze cala sprawa nadaje sie mysle,do przeanalizowania przez prokuratora. Chcialabym prosic o wiedze, czy jest szansa na odwrocenie i wyprostowanie procesu spadkowego przez zasiedzenie dla mojego meza. Maz przeprowadzal naprawy,remonty, za ktore placila gmina, a ta z kolei obciazala hipoteke. Bardzo prosze o pomoc, mysle, ze w miare logicznie napisalam, pozdrawiam dani

  • Agnieszka 2018-06-18 10:05:23

    Po ilu latach sprawa o zrzeczenie się spadku staję się przedawniona

  • Grażyna 2014-06-03 10:18:48

    Jeżeli jest postanowienie Sądu o przyznaniu spadku, a po upływie sześciu miesiecy od dnia nabycia spadku nie zostało w Urzędzie zgłoszone nabycie spadku. Czy w takim przypadku następuje przedawnienie prawa do spadku, czy tylko zapłata podatku oraz możliwej kary.Postanowienie zostało wydane w maju 2010r,uprawomocnienie tego postanowienia nastąpiło w czerwcu 2010r będę wdzięczna za każdą odpowiedź,ponieważ to ja nie zgłosiłam tego spadku. Spadkobiercami jest żona zmarłego brata ,ja czyli siostra, ojciec,który ma 93 lata(to chyba nie ma żnaczenia) oraz bratowa po starszym bracie, który zmarł w trakcie sprawy spadkowej.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika