Przedawnienie przestępstwa fałszerstwa dokumentu

Pytanie:

"Przypadkiem odkryłem, że pewna osoba sfałszowała w maju 2001 roku dokument. Podpisała się zamiast mnie na dokumencie, o którym nie miałem pojęcia, że istnieje. Jednak dopiero teraz wyszły na jaw jego skutki prawne. Czy przestępstwo fałszerstwa już uległo przedawnieniu, czy jeszcze nie?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie przestępstwa fałszerstwa dokumentu

Dokumentem w rozumieniu prawa karnego jest każdy przedmiot lub zapis na komputerowym nośniku informacji, z którym związane jest okreslone prawo albo, który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mogącej mieć znaczenie prawne. Według art. 270 paragraf 1 k.k. przestępstwem jest podrabianie lub przerabianie dokumentu, jeżeli następuje ono w celu użycia sfałszowanego dokumentu za autentyczny. Fałszownie dokumentu może polegać na m. in. dokonywaniu zmian w autentycznym dokumencie poprzez podrobienie cudzego podpisu. Sprawca takiego czynu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na podstawie art. 101  k.k. okres przedawnienia liczony od wystąpienia skutków prawnych sfałszowania podpisu (popełnione przestępstwo jest bowiem przestępstwem kierunkowym, popełnionym w celu osiągnięcia konkretnego celu w postaci korzyści) wynosi, jako że przedmiotowe przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5, 10 lat. Jeżeli w okresie przedawnienia wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustaje z upływem 10 lat, od zakończenia tego okresu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gocha 2019-05-22 12:35:14

    chcialam zapytac czy przedawnienie farszerstwa dokumentu moze nastapic wczesniej niz 10 lat ?

  • aniag 2016-01-28 20:12:36

    mój znajomy przerobił swoje prawo jazdy w dacie do kiedy było ważne napisał bezterminowo, został skazany z art. 270 kk .Pytanie kiedy to ulega przedawnieniu????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika