Przedawnienie przestępstwa fałszerstwa dokumentu

Pytanie klienta:

""Przypadkiem odkryłem, że pewna osoba sfałszowała w maju 2001 roku dokument. Podpisała się zamiast mnie na dokumencie, o którym nie miałem pojęcia, że istnieje. Jednak dopiero teraz wyszły na jaw jego skutki prawne. Czy przestępstwo fałszerstwa już uległo przedawnieniu, czy jeszcze nie?""

Odpowiedź prawnika:

Dokumentem w rozumieniu prawa karnego jest każdy przedmiot lub zapis na komputerowym nośniku informacji, z którym związane jest okreslone prawo albo, który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mogącej mieć znaczenie prawne. Według art. 270 paragraf 1 k.k. przestępstwem jest podrabianie lub przerabianie dokumentu, jeżeli następuje ono w celu użycia sfałszowanego dokumentu za autentyczny. Fałszownie dokumentu może polegać na m. in. dokonywaniu zmian w autentycznym dokumencie poprzez podrobienie cudzego podpisu. Sprawca takiego czynu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na podstawie art. 101  k.k. okres przedawnienia liczony od wystąpienia skutków prawnych sfałszowania podpisu (popełnione przestępstwo jest bowiem przestępstwem kierunkowym, popełnionym w celu osiągnięcia konkretnego celu w postaci korzyści) wynosi, jako że przedmiotowe przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5, 10 lat. Jeżeli w okresie przedawnienia wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustaje z upływem 10 lat, od zakończenia tego okresu.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.